“HDP’yi hoş tutalım, ama boş tutalım yaklaşımı pişiriliyor”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, altı muhalefet partisi liderinin buluştuğu “yuvarlak masa” toplantısına ilişkin konuştu: HDP ile görüşüyoruz demek yetmez. HDP’yi meşru görüyoruz demek de yetmez.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, parlamenter sistem çalışması yürüten altı muhalefet partisi liderinin buluştuğu “yuvarlak masa” toplantısına davet beklemediklerini ancak “geçiş süreci” ve cumhurbaşkanlığı seçimi konularında kendilerinin “mutlak müzakere zemini” olarak kabul edilmesini istediklerini söyledi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a konuşan Sancar, “‘HDP ile görüşüyoruz’ demek yetmez. ‘HDP’yi meşru görüyoruz’ demek de yetmez. Esas olan, HDP’yle eşitler arası bir zeminde tereddütsüz, çekincesiz, doğrudan ve açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi kabul etmektir” görüşünü dile getirdi.

“HDP’Yİ HOŞ TUTALIM, AMA BOŞ TUTALIM’ YAKLAŞIMI PİŞİRİLİYOR”
“Eğer Türkiye’de gerçekten demokrasiye giden yol açılacaksa, yeni bir dönem başlatmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmanın ve Meclis’te bu değişimi sağlamaya yetecek bir çoğunluk oluşturmanın bu açıdan çok önemli olduğu açık” diyen Sancar, “Bütün bunları HDP’siz yapabileceğini düşünen kim varsa, hayal aleminde yaşıyor demektir” ifadelerini kullandı.

“HDP’yi hoş tutalım ama boş tutalım” gibi bir yaklaşımın da birilerinin gündeminde olduğunu ve bu konuda hazırlık yapıldığını söyleyen Sancar, “Böylesi bir yaklaşım tuzaklarla doludur. Bunun farkında olmadığımızı düşünmek de ciddi bir yanılgıdır” dedi.

“HDP İLE GÖRÜŞÜYORUZ, MEŞRU GÖRÜYORUZ DEMEK YETMEZ”
“Bizim derdimiz esas olarak Türkiye’yi demokrasiye kavuşturarak kalıcı barışı inşa etme imkanlarını sağlayacak toplumsal dinamizmi ortaya çıkarmaktır” diyen Sancar, “Son yıllarda çok büyük tahribatlar, çok büyük adaletsizlikler yaşandı. Bunların elbette tamiri gerekiyor ama daha ötesini hedeflemek gerekiyor, o da şudur: Aynı tahribatların yeniden yaşanmayacağı sosyolojik ve politik bir zemini yaratmak. Bu zemini yaratabilmek için de HDP’nin siyasi aktör olarak temsil ettiği geniş sosyolojinin siyasi özne olarak tanınması bir zorunluluktur. O nedenle ‘HDP ile görüşüyoruz’ demek yetmez. ‘HDP’yi meşru görüyoruz’ demek de yetmez. Esas olan, HDP’yle eşitler arası bir zeminde tereddütsüz, çekincesiz, doğrudan ve açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi kabul etmektir” ifadelerini kullandı.

“ÜÇÜNCÜ İTTİFAK DEĞİL, GENİŞ DEMOKRASİ İTTİFAKI OLARAK TANIMLIYORUZ”
Sancar üçüncü ittifak çalışmalarına dair soruya ise “Üçüncü ittifak’ sözü, yürüttüğümüz çalışma için doğru bir niteleme değildir. Bu şekilde kullanıldığının farkındayız ama biz bunu üçüncü ittifak değil, geniş demokrasi ittifakı olarak tanımlıyoruz. 26’sındaki toplantı da çalışma alanlarını ve yöntemlerini daha da somutlaştıracağımız bir gündemle gerçekleştirilecek” diye yanıt verdi.

2584960cookie-check“HDP’yi hoş tutalım, ama boş tutalım yaklaşımı pişiriliyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.