Hem AKP’nin hem de Ensar Vakfı’nın yetkilisi!

YUSUF YAVUZ  /AÇIK GAZETE – AKP’li Osman Zabun, Nisan 2011’de Isparta İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Ocak 2014’te ise AKP İl Başkanlığına getirildi. Ancak Zabun’un bu görevleri sırasında aynı zamanda Ensar Vakfı’nın da Isparta il yetkilisi olduğu ortaya çıktı. Ensar Vakfı’nın resmi internet sitesinde halen il yetkilisi olarak gösterilen Zabun, AKP’nin de il başkanlığı görevini sürdürüyor. Zabun’un yaklaşık 3 yıl başkanlığını yaptığı il genel meclisi ise geçtiğimiz yıl mülkiyeti il özel idaresine ait olan tarihi binayı 10 yıllığına ve bedelsiz olarak ‘dindar ve ahlaklı’ gençler yetiştirmek üzere Ensar Vakfı’na tahsis etmişti.
 
‘AKP’NİN KURULUŞUNDA ENSAR VAKFI ETKİLİ OLDU’
Geçtiğimiz yıl Karaman’daki bir öğrenci yurdunda yaşanan taciz iddialarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın geçtiğimiz hafta Antalya Belek’te bulunan 5 yıldızlı bir otelde düzenlediği ‘Büyük Türkiye Buluşması’na AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal’ın sözleri damga vurdu. Ensar Vakfı’nın AKP’nin kuruluşunda ve parti politikalarının belirlenmesinde bir çok sivil toplum örgütü ile birlikte çok etkili olduğunu anlatan Ünal, “Şu anda da en önemli eğitim politikalarının daha yaygın ve kaliteli bir şekilde yürütülmesi için Ensar Vakfı görüş ve düşüncelerini hükümetle paylaşıyordiye konuştu.
 
AKP’Lİ ÜNAL: ’15 YILLIK BAŞARININ SIRRI VAKIFLARDA’
Bir siyasi partinin etrafındaki sivil toplum kuruluşlarıyla, vakıflar, derneklerle var olduğunu ifade eden Ünal, AKP’nin 15 yılının dernek ve vakıflarla istişaresi sayesinde başarılı ve hizmetle dolu geçtiğini belirterek, partisinin bu görüş alışverişini sürdürdüğü takdirde daha başarılı politikalar üreteceğini savundu.
 
HEM AKP’NİN HEM DE ENSAR VAKFININ YÖNETİCİSİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve metin yazarı olan Ünal’ın Antalya’daki konuşmasında dile getirdiği ‘AKP-Ensar Vakfı’ birlikteliğinin çarpıcı bir örneği de Isparta’da ortaya çıktı. AKP Isparta İl Başkanı Osman Zabun’un, aynı zamanda Ensar Vakfı Isparta Şubesi yetkilisi olması dikkat çekiyor. Isparta Valiliği’nin geçtiğimiz yıl mülkiyeti il özel idaresine ait olan eski il kültür müdürlüğünün kullandığı tarihi binayı 10 yıllığına ve bedelsiz olarak Ensar Vakfı’na tahsis etmesiyle gündeme gelen il şubesinin ‘yetkilisi’ olarak AKP İi Başkanı Osman Zabun’un adı kayıtlı.
 
HALEN ENSAR VAKFININ YÖNETİCİSİ GÖRÜNÜYOR
AKP’li Osman Zabun, Nisan 2011’de Isparta İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Ocak 2014’te ise AKP İl Başkanlığına getirildi. Ancak Zabun’un bu görevleri sırasında aynı zamanda Ensar Vakfı’nın da Isparta il yetkilisi olduğu ortaya çıktı. Ensar Vakfı’nın resmi internet sitesinde halen il yetkilisi olarak gösterilen Zabun, AKP’nin de il başkanlığı görevini sürdürüyor.
 
İL GENEL MECLİSİ TARİHİ BİNAYI BEDELSİZ ENSAR’A VERDİ
AKP’li Osman Zabun’un yaklaşık 3 yıl başkanlığını yürüttüğü Isparta İl Genel Meclisi, Mart 2016’da aldığı kararla ‘dindar, ahlaklı ve kültürlü’ gençler yetiştirilmesi için tarihi binayı bedelsiz olarak 10 yıllığına Ensar Vakfı Isparta Şubesine tahsis etmişti. Isparta’nın tarihi dokusuyla tanınan Çelebiler Mahallesi’nde bulunan ve daha önce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün kullandığı tarihi yapının Ensar Vakfı’na tahsis edilmesiyle ilgili kararda, özetle şu ifedelere yer veriliyor:
 
‘KAMUYA YARARLI VAKIF STATÜSÜ İLE 10 YIL SÜRE İLE BEDELSİZ’
“Söz konusu tescilli binanın; İlimizin tarih, kültür ve sanat değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak, yürürlükteki mevzuatlar çerçevesinde ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına faydalı, hukuki, dini, ahlaki, edebi, içtimai, fenni, sınai ve zirai bilgi yaymak, özellikle Milli Eğitim Temel Kanununun genel amacında belirtilen milli, ahlaki, dini, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan, geliştiren, vatanını ve milletini seven, bir toplumun gelişmesine katkı sağlayacak eğitim ve kültür, değerler eğitimi, milli manevi ve tarihi bilincin oluşturulması,  ahlaka ve adaba uygun olmayan davranışların, içki kumar ve uyuşturucu gibi fert ve cemiyet hayatında büyük zararlar doğuran kötü alışkanlıklarının zararlarını açıklayan seminer, toplantı, tiyatro, yazılı görsel ve internet ortamından basım ve yayın yapmak, panel, yarışma, toplantı, geleneksel el sanatları kursları, sergi ve eğitim faaliyetlerinin yürütülmesine imkân sağlayacak projenin gerçekleştirilmesi amacıyla Isparta Valiliği İl Özel İdaresi ile ‘Kamuya Yararlı Vakıf’ statüsünde bulunan ENSAR Vakfı Isparta Şube Başkanlığına 10 yıl süre ile bedelsiz olarak tahsis edilmesi ve tahsise yönelik protokol imzalamak üzere İlimiz Valisi Sayın Vahdettin Özkan veya görevlendireceği kişiye yetki verilmesine, İl Genel Meclisi Üyeleri Ali Avcı, Ali Cengiz Kocabaş, Serdar Kaya, Süleyman Akan, Mevlüt Saygın, İbrahim Bozbey, Hasan Keçeci, Mehmet Ceylan Erdön, Kamil İçöz’ün muhalefet oyuna karşılık oy çokluğu ile karar verildi…”
 
BUHARA ÖZBEKLER TEKKESİ İLE TAŞ MEDRESE DE ENSAR’DA
Tarihi binanın 10 yıllıoğına bedelsiz olarak tahsis edilmesinin ardından buraya taşınan Ensar Vakfı, çalışmalarını bu binada sürdürüyor. Ancak Ensar Vakfı’na tahsis edilen tarihi yapılar bununla sınırlı değil. İstanbul Fatih’te bulunan tarihi Buhara Özbekler Tekkesi, Diyarbakır Hasan Paşa Hanı’nın bir bölümü ve Afyonkarahisar Gedik Ahmet Paşa Medresesi (Taş Medrese) de Ensar Vakfı’na tahsis edilen tarihi yapılar arasında bulunuyor.
2146160cookie-checkHem AKP’nin hem de Ensar Vakfı’nın yetkilisi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.