Her yer karanlııık…

Ülke genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu. Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı.

Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği yerlere elektrik verilmeye başlandı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin ‘sistem arızası’ olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36.’dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30’a kadar tüm illerde elektrikler kesildi.

ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? ELEKTRİKLER NEDEN KESİLDİ?
Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.

BU İLÇELERDE ELEKTRİK YOK
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Slovakya’da yaptığı açıklamada İstanbul’un yüzde 90’ına elektrik verildiğini açıkladı ancak ilçelerden gelen haberlere göre, bir çok yerde halen elektrik yok.

İstanbul Avrupa yakasında Beyoğlu, Ataköy’de, Zeytinburnu ve Sarıyer Maden Mahallesi ve Esenyurt Fatih Mahallesi ile Anadolu yakasında ise Kadıköy, Maltepe gibi ilçelerde elektrik kesintisi sabah 10:30’dan beri sürüyor.

ELEKTRİK KESİNTİSİ ONBİNLERCE SANAYİCİYİ DE VURDU
SAĞLIKLI BİLGİ ALINAMIYOR
Her iki yakadaki dağıtım şirketlerini alan arayan binlerce kişi sağlıklı yanıt alamadıklarından şikayetçi. Hürriyet Dünyası’na arayan okurlar, ne valilikten, ne belediyeden ne şirketlerden sağlıklı bilgi alamadıklarını aktardı.
Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri de, Hürriyet Dünyası’nın sorusu üzerine, OGS ve HGS geçişlerinde sistemin okuma yapıp yapmadığı konusunda bilgilerinin olmadığını aktardı.
VALİLİĞİN SİTESİNDE, BAKAN’IN ‘BAKIYORUZ’ AÇIKLAMASI
Konu ile ilgili İstanbul Valiliği’nin sitesine girip bilgi almak isteyen İstanbullular, Enerji Bakanı Yıldız’ın konu ile ilgili açıklamasına görüyor. Anılan açıklamada Bakan Yıldız, sorunun kaynağı ile ilgili “Neyden kaynaklandığını inceleyip öğreneceğiz” diyor.

1448950cookie-checkHer yer karanlııık…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.