Her yüz yetişkinden 1.6’sı ruhsatlı

Türkiye’nin toplam nüfusu 65 milyon, seçmen sayısı ise 37 milyon tahmin ediliyor. Yetişkinlerin seçmen grubuna girdiği varsayıldığında her 6777 yetişkinden birisinin ruhsatlı silahı bulunuyor… Bu da her yüz yetişkinden 1.6’sında ruhsatlı silahı olduğunu gösteriyor…


Haftalık bilgilendirme toplantısında konuşan İsmail Çalışkan, son zamanlarda kamuoyunda tartışma konusu olan bireysel silahlanma konusunda vererek, ateşli silahlarla ilgili konunun 6136 sayılı yasa ile düzenlendiğini, bu yasa çerçevesinde silahların ruhsata bağlandığını söyledi.


Çalışkan, silah kaçakçılığına karışan kişilere 5 yıldan 8 yıla, teşekkül suretiyle yapanlara ise 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verildiğini kaydetti.


Geçen yılın ilk altı ayında ateşli silahlarla işlenen suçlardan bin 393’ünün ruhsatlı silahlarla, 5 bin 352’sinin de ruhsatsız silahlarla işlendiğinin tespit edildiğini, 2005 yılının ilk altı ayında ise ateşli silahlarla işlenen suçlardan bin 320’sinin ruhsatlı silahlarla, 6 bin 105’nin de ruhsatsız silahlarla gerçekleştirildiğini belirtti.

1024120cookie-checkHer yüz yetişkinden 1.6’sı ruhsatlı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.