Hıdırlık Kulesi’nde işçilerin maaş isyanı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın simgelerinden tarihi Hıdırlık Kulesi’nde yürütülen arkeolojik kazı ve seyir terası projesinde çalışan taşeron firma işçileri 50 gündür maaşlarını alamadıklarını belirterek mağdur olduklarını duyurdu…

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi’nde çalışan taşeron firma işçileri 50 gündür maaşlarının ödenmemesi üzerine iş bıraktı. Taşeron firmada çalışan ve aralarında arkeologların da bulunduğu 18 işçi, çeşitli bahanelerle ödemelerin ertelendiğini belirterek “Birçoğumuzun geçindirmesi gereken bir ailesi, çocukları var. Kredi kartı borçlarımız var. Gerçekten mağdur durumdayız” diyerek maaşlarının bir an önce yatırılmasını istedi.

Antalya’nın simgelerinden biri olan tarihi Hıdırlık Kulesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl seyir terası projesi başlatıldı. EKAP’ta yayınlanan ihale sonucuna göre 30 Ekim 2023 tarihinde sözleşmesi yapılan proje, 65 milyon 942 bin 730 TL bedel ile özel bir yapım firmasına verildi. Ancak çalışmaları devam eden projenin maliyetinin 100 milyon TL’yi aşması bekleniyor.

ROMA DÖNEMİNE AİT YAPININ ÇEVRESİNE SEYİR TERASI İNŞA EDİLİYOR

Roma döneminde M.S 1. yüzyılın sonları ile 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi yapı, anıt mezar olarak yapılmış. Ancak daha sonra geç Roma-erken Bizans dönemlerinde kent surlarının bir parçası olarak savunma amacıyla kullanıldığı düşünülen tarihi yapı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kule olarak kullanılmış. Yaklaşık 2 bin yıldır Antalya Falezlerinin üzerinde tarihe tanıklık eden Hıdırlık Kulesi’nin çevresinde kazılarla açığa çıkarılan arkeolojik kalıntıların üzerine çelik ve camdan oluşan seyir terası inşa ediliyor.

TAŞERON FİRMA İŞÇİLERİ MAAŞLARI ÖDENMEDİĞİ İÇİN İŞ BIRAKTI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir şirkete ihale edilen projeyle ilgili çalışmalar devam ederken, taşeron firma işçileri maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle iş bıraktı. Aralarında arkeologların da bulunduğu 18 işçi, yaklaşık 50 gündür maaşlarını alamadıklarını öne sürerek mağdur olduklarını belirtti.

‘YAKLAŞIK 50 GÜNDÜR MAAŞ ALAMIYORUZ, MAĞDUR DURUMDAYIZ’

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan işçiler, “Nisan ayı maaşlarımız 1 Mayıs itibari ile yatması gerekirken şu an hala yatmamış durumda. Yani yaklaşık 50 gündür maaş alamıyoruz. Genelde benzer bahanelerle iyi niyetimiz suiistimal edilerek oyalanıyoruz. Geçtiğimiz hafta şirket yetkilisi ile iş bırakan 18 işçi olarak görüştük. Şirket yetkilisi bize bahanelerle kendi durumunu anlatarak istifa dilekçemizi imzaladıktan sonra ödemelerin hızlanacağını söyledi. Biz de işçiler olarak hiçbir yere imza atmayacağımızı kendisine ilettik. Şirket yetkilisi de bu hafta içinde ödemeleri halledeceğini söyledi. Fakat bugün Cuma olmasına rağmen hala maaşlarımızı alabilmiş değiliz. Birçoğumuzun geçindirmesi gereken bir ailesi, çocukları var. Kredi kartı borçlarımız var. Gerçekten mağdur durumdayız” diye konuştu.

‘MAAŞ GECİKMELERİNE BİR MUHATAP BULAMADIK’

Hıdırlık Kulesi projesinde çalışan taşeron firma işçileri, geçmişte de maaşlarının bir hafta 10 gün kadar gecikmeli olarak yatırıldığını ve ödeme zamanlarında ilgililerin telefonlara çoğu zaman çıkmadığını da öne sürerek, “bir muhatap bulamadık” diyor. Taşeron firma işçileri, maaşlarının bir an önce yatırılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Hıdırlık
Hıdırlık
Hıdırlık
Hıdırlık
Hıdırlık Kulesi’ndeki seyir terası ve kazı projesidne çalışan işçiler maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı
Hıdırlık Kulesi’ndeki çalışmalar sürüyor. Proje kapsamında cam seyir terası inşa ediliyor
Hıdırlık Kulesi projesinde çalışan işçiler 50 gündür maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle iş bıraktı

 

2780150cookie-checkHıdırlık Kulesi’nde işçilerin maaş isyanı!
Önceki haberOrganize suç örgütlerinin en fazla faaliyet gösterdiği 14 ülke arasındayız
Sonraki haberModern sanat ya da anlam üretmek için çaba…
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

1 Yorum

  1. Hıdırlık kulesi sütunlu cadde ile ilgili belediye yetkilisinin verdiği demeçden kazı ekibinin sorumlu tutulması ve bu noktadan eleştirilmesi araştırmacı gazeteciliğe gölge düşürdü. Düzeltme talep ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.