Hillary Irak konusunda günah çıkardı

MSNBC haber televizyonunda yayımlanan tartışmada sunucu tarafından Irak konusunda soru yöneltilen Senatör Clinton, “2002’de Irak yetki yasasına verdiğim oy samimiydi, ancak daha sonra bir daha aynı yönde oykullanmazdım. Ben, başkan olarak ülkemizi Irak’ta savaşa götürmezdim. Başkan Bush’un bu savaşı başlatmasından dolayı üzgünüm” dedi.

Senatör Obama da Clinton’i daha birinci dakikada Bush’un Irak konusundakiemellerine alet olmakla suçladı ve bu hatasından dolayı Hillary’nın ABD başkanı seçilmemesi gerektiğini söyledi.

Hillary Clinton’ın Senato’da Bush’a savaş yetkisi verilmesini desteklediği dönemde henüz senatör seçilmemiş olan Obama, kendisini savaş karşıtı başkan adayı olarak nitelendiriyor.

Tartışmanın başka bir bölümünde ise Clinton, Obama’yi seçim kampanyasında halka hayalperest umutlar dağıtmakla suçladı.

MSNBC’nın anketine katılan televizyon izleyicilerinin yüzde 70’i Obama’yi tartışmanın galibi olarak nitelendirdi.

Demokrat Parti’nin son 11 ön seçimini rahat şekilde kazanan Obama, delege sayısı bakımından da Clinton’in önünde gidiyor.

Bu ortamda Hillary Clinton, bütün umudunu 4 Mart’ta iki büyük eyalet Texas ve Ohio’da yapılacak ön seçimlere bağlamış bulunuyor.

Texas ve Ohio’daki son anketlerde Clinton, az farkla Obama’nın önünde giderken, Hillary’nin üstünlüğünün son haftalarda büyük ölçüde eridiğine işaret ediliyor.

Ülke çapındaki anketlerde ise Obama, Clinton’ın açık farkla önünde yer alıyor.
Cumhuriyetçi Parti’de ise Senatör John McCain, partisinin başkan adaylığını hemen hemen garantilemiş bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.