Hokkabaz’a bilirkişi raporu: Film özgün

BKM Film’den yapılan yazılı açıklamada, gazeteci Savaş Ay’ın bir süre önce, Cem Yılmaz’ın “Hokkabaz” adlı senaryosunun, kendisine ait “Şeytan Torbası” adlı senaryosundan çalındığını iddia ettiği hatırlatılarak, iddia üzerine Cem Yılmaz’ın, İstanbul 1 No’lu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak her iki senaryo üzerinde karşılaştırmalı bilirkişi incelemesi yapılmasını talep ettiği belirtildi.

Açıklamada, mahkemenin bu talebi onaylayarak, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tekin Memiş ile Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlisi Barış Pirhasan’ı bilirkişi tayin ettiği kaydedildi.


Açıklamada, şöyle denildi:“Bilirkişilerin iki senaryo üzerinde yaptıkları inceleme sonucunda; Cem Yılmaz’a ait ‘Hokkabaz’ senaryosu ile Savaş Ay’a ait ‘Şeytan Torbası’ adlı senaryonun birbirinden tamamen farklı olduğu tespit edildi.Diğer yandan konuyla ilgili olarak, filmin yapım şirketi BKM Film adına, avukat Oğuz Müftüoğlu tarafından Marmara Üniversitesi’ne de başvurulmuş, ayrıca bilimsel mütalaa alınmıştır. Gerek üniversite, gerekse adli inceleme sonunda, her iki senaryo arasında fikir hırsızlığı bir yana, esinlenme dahi bulunmadığı tespit edilmiştir.”

YAPIMCI AKPINAR’IN AÇIKLAMASI…

BKM Film’den yapımcı Necati Akpınar da yaptığı açıklamada, “Hokkabaz” filmiyle ilgili ortaya atılan iddiaların artık insaf ve mizah sınırlarını aştığını ifade etti.

Akpınar, son olarak “Hokkabaz’da olduğu gibi, Woody Allen’in filminde de sihirbaz var” tespitinin haber yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:“Ortaya atılan iddiaların bir şakadan ibaret olduğunu düşündüğümüz anlarda bile, ne yazık ki biz bu şakalara gülemiyoruz. Komik bile olsa bu tür iddialar sadece bizi üzüyor. Çünkü biz işimizi ciddiye alan bir yapım şirketiyiz. Şu ana kadar bu tür mesnetsiz iddialar karşısında sustuysak eğer, hukuka olan saygımızın gereğidir.”

Akpınar, emeğe saygı gösterilmesini beklemenin en temel hak olduğunu kaydetti.

1140720cookie-checkHokkabaz’a bilirkişi raporu: Film özgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.