Hollanda’da sağ hükümet göreve başladı

Daha sonra İslam Karşıtı Geert Wilders’in PVV (Özgürlükler Partisi)’nin desteğiyle kurulan sağ azınlık hükümetinde görev alacak olan bakanlar ile devlet sekreterleri açıklandı. Bu şekilde yeni hükümet resmen göreve başlamış oldu.

VVD lideri Mark Rutte 92 yıl sonra başbakanlık koltuğuna oturan ilk liberal partili olma özelliğini taşıyor. Diğer dikkat çekici bir konu ise hükümetin iki partiden oluşup hükümet dışından İslam karşıtı Özgürlükler Partisi’nin (PVV) desteği ile bir milletvekili ile çoğunluk sağlamış olması. Nitekim Liberal Parti (VVD) ile Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) toplam 52 milletvekili çıkarırken PVV’nin dışarıdan desteği ile bu sayı 76’ya çıkıyor.

Bakanlıkların sayısını 13’ten 11’e indirdiklerini belirten Mark Rutte 4 bakanlığın feshedildiğini ve iki yeni bakanlığın kurulduğunu açıkladı.

Yeni hükümette görev alan bakan ve devlet sekreteleri kimler olacak?

CDA lideri Maxime Verhagen Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi, Tarım ve İnovasyon Bakanı, Piet Hein Donner İçişleri Bakanı, İvo Opstelen Güvenlik ve Adalet Bakanı, Melanie Schultz van Haegen Altyapı ve Çevre Bakanı, Henk Kamp Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı, Hans Hillen Savunma Bakanı, Gerd Leers Göç ve Uyum Bakanı, Uri Rosenthal Dışişleri Bakanı, Jan Kees de Jager Maliye Bakanı, Edith Schippers Sağlık, Refah ve Spor Bakanı ve Marja van Bijsterveldt Eğitim Bakanı olarak görev yapacaklar.

Henk Bleker Ekonomi, Tarım ve İnovasyon Bakanlığı, Marlies Veldhuijzen van Zanten-Hyllner Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı, Ben Knapen Dışişleri Bakanlığı, Frans Weekers Maliye Bakanlığı, Paul de Krom Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı, Halbe Zijlstra Eğitim Bakanlığı, Fred Teeven Güvenlik ve Adalet Bakanlığı Devlet Sekreterliği, Joop Atsma Altyapı ve Çevre Bakanlığı Devlet Sekreterliği görevleri verildi.

FOTOĞRAF: VVD lideri Mark Rutte

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.