Hollanda’da Türk işadamları zirvesi

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) tarafından ”Avrupa’da Büyük Buluşma” sloganıyla düzenlenen 2. Maastricht Türk İşadamları Zirvesi başladı.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, Hollanda ve öteki Avrupa ülkeleriyle Türkiye’den işadamlarının ağırlıklı olarak katıldığı toplantının açılış konuşmasında, Hollanda’daki Türk toplumunun, sahip olduğu ekonomik güç açısından başarılı bir noktada olduğunu ve iki ülke arasında varolan iyi ilişkilerin bu tür toplantılarla daha da ileriye gideceğine inandığını söyledi. Hollanda’da, 12 bin Türk kökenli şirketin faaliyet gösterdiğini, bunun küçümsenmemesi ve altı çizilmesi gereken önemli bir nokta olduğunu anlatan Alpar, bu gelişimden hem Hollanda hem de Türk toplumunun kıvanç duyması gerektiğini vurguladı.
Alpar, Hollanda’da yetişen Türk gençlerinin toplumun itici gücünü oluşturduğunu ve bu gençler sayesinde mevcut siyasal, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha parlak günlere gebe olduğunu belirtirken, Hollanda ile Türkiye arasındaki ticari ilişki hacminin 2007 yılı verilerine göre 5.5 milyar Avro dolayında olduğunu ve bunun bu yıl sonunda 7.5 milyar Avro’ya yükselmesinin beklendiğini kaydetti.

HOTİAD Başkanı Mehmet Soytürk de böyle bir toplantının Avrupa Birliği’ni para birliğine götüren Maastricht Anlaşması’nın imzalandığı bir yerde yapılmasını anlamlı bulduklarını ve Avrupa ülkelerindeki Türkler’in sayısının 8 AB üyesi ülke nüfusunun toplamını aştığını hatırlattı. Soytürk, toplantının, Avrupa’daki Türk işadamlarının gücünü ortaya koyması açısından önemli olduğunu ve Türkiye’yi kesinlikle AB’ye üye olarak görmek istediklerini bildirdi.

”AB’NİN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”

Daha sonra söz alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rene van der Linden ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Milletvekili Ria Oomen-Ruijten, Türkiye’yi AB üyesi olarak görmek istediklerini vurguladılar. Türkiye’nin AB’ye olan ihtiyacı kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı bulunduğunu ifade eden van der Linden ve Oomen-Ruijten, Türkiye’nin gerçek bir demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olarak birliğe üye olmasını istediklerini, bu yolda gösterilecek çabaların, sırf AB istediği için değil Türkiye için zorunlu olarak görülmesi gerektiğini anlattılar. İnsan hakları, demokrasinin işleyişi, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi konularda eleştirilerden çekinilmemesini isteyen konuşmacılar, karşılıklı yardım ve işbirliği esasına dayalı yapılacak çalışmalarla, Türkiye ile AB arasında varolduğu belirtilen sorunların kolaylıkla aşılabileceğini kaydettiler.

”TÜRKİYE ÖNEMLİ ÜLKE”

Hollanda Ekonomi Bakanı Maria van der Hoeven da Türkiye’nin, sahip olduğu dinamik nüfus yapısı, bölgesindeki stratejik önemi, küresel ekonomiye gösterdiği uyum ve sahip olduğu yatırım olanaklarıyla çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. HOTİAD’ı, Hollanda sanayici ve işadamları düzeyinde bir örgüt olarak gördüklerini anlatan Van der Hoeven, Türk girişimcilerin her iki toplumu da yakından bilmesi ve kültürünü tanımasının büyük bir avantaj olarak gördüğünü bildirdi. Van der Hoeven, iki ülke arasındaki yatırımların ve ticaret hacminin, 2009 yılında, 2005 yılı verilerine göre iki katına çıkarmayı hedeflediklerini ve mart ayının ikinci yarısında ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Frank Hemskerk başkanlığında kalabalık bir Hollandalı işadamı heyetinin Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydetti.

100 BİNE YAKIN GİRİŞİMCİ

Daha sonra yapılan konuşmalarda Avrupa ülkelerindeki Türk girişimcilerin sahip olduğu ekonomik gücün hem bulunulan ülkeler hem de Türkiye için ifade ettiği önem dile getirildi. Avrupa ülkelerinde 100 bine yakın Türk işveren bulunduğu ve bu girişimcilerin 450 bin dolayında istihdam olanağı sağladığı, bu rakamların 10 yıl sonra 160 bin girişimci ve 1 milyon dolayında istihdam olarak beklendiği ifade edilen konuşmalarda, Türk girişimcilerin yaratacağı bu istihdam olanağının, şu anda Avrupa ülkelerinde çalışan toplam Türk işgücü sayısına ulaşacağı aktarıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cabbar Yavuz da Türk ekonomisine ilişkin bilgi verdi ve Avrupa’daki Türkler ile Hollandalı işadamlarını Türkiye’de daha çok yatırım yapmaya çağırdı. Yavuz, Türkiye’nin sahip olduğu, gerek ekonomik, gerek siyasal, gerekse AB ve bölge ülkeleri ile olan iyi ilişkileri ve yatırım potansiyeliyle, ülkeye duyulan güvenin arttığını ve yılda ülkeye giren yabancı sermaye akışının 20 milyar dolara çıktığını anlattı. Toplantıya 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de video mesajıyla katıldı ve Avrupa’ya bir dönem çalışmak için giden Türk vatandaşlarının artık işveren duruma geldiklerini ve bundan büyük gurur duyduklarını anlattı. HOTİAD tarafından düzenlenen Avrupa ülkelerindeki Türk işadamlarının gücünün irdelendiği 2. Maastricht Türk İşadamları Zirvesi yarın sona erecek.

FOTOĞRAF: HOTİAD Başkanı Mehmet Soytürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.