HPG ve YPG “İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok” açıklaması yaptı

PKK’nin askeri kanadı HPG ile YPG ve içinde yer aldığı SDG, Taksim’de İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıyla ilişkileri olmadığını söyledi.

PKK’nin Murat Karayılan yönetimindeki askeri kanadı HPG (Hêzên Parastina Gel – Halk Savunma Güçleri) “İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok” açıklaması yaptı. YPG’nin (Yekîneyên Parastina Gel – Halk Savunma Birlikleri) içinde yer aldığı SDG’nin (Hêzên Sûriya Demokratîk – Suriye Demokratik Güçleri) Genel Komutanı Mazlum Abdi de “Güçlerimizin İstanbul bombalamasıyla hiçbir ilgisi yok” açıklamasında bulundu. YPG Sözcüsü Nuri Mahmud da “Ahlam Albeşir adlı teröristle hiçbir ilişkimiz yok” açıklaması yaptı. Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi tarafından yapılan açıklamada da “İstanbul’daki bombalama olayına hiçbir kurumumuzun karışmadığını, ‘Ahlam Albeşir’in bölgelerimizde kayıtlı hiçbir kimlik verisinin bulunmadığını teyit ediyoruz” denildi.

İSTANBUL EMNİYETİ, FAİL “PKK/YPG’DEN TALİMAT ALDI” DEDİ
Taksim’de İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20’de gerçekleşen bombalı saldırıda son bilgilere göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’sinin durumu ağır olmak üzere 81 kişi yaralandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, saldırının failinin Afrin’den Türkiye’ye giren Suriye uyruklu Ahlam Albashir olduğunu ve Küçükçekmece’de yakalandığını duyurdu.

Emniyetin açıklamasında “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir” ifadeleri yer aldı.

HPG VE YPG’DEN “İLİŞKİMİZ YOK” AÇIKLAMALARI GELDİ
HPG ise yaptığı yazılı açıklamada olayla ilişkilerinin olmadığını ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğini söyledi. Açıklamada “Türkiye zemininde sivil insanları herhangi bir biçimde hedeflememiz söz konusu olamaz” ifadeleri yer aldı.

SDG’nin Genel Komutanı Mazlum Abdi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Güçlerimizin İstanbul bombalamasıyla hiçbir ilgisi olmadığını teyit ediyor ve güçlerimizi bununla suçlayan iddiaları reddediyoruz” dedi.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud’un imzasıyla yapılan açıklamada da “Asılsız iddiaları tamamen reddediyoruz, Ahlam Albeşir adlı terör saldırısını gerçekleştiren teröristle hiçbir ilişkimiz yok. Sivilleri hedef alan her türlü saldırıyı kınıyoruz” denildi. Açıklamada, saldırganın geçtiği belirtilen toprakların 2018’den beri Türkiye’nin kontrolünde olduğu belirtildi.

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi de “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Departmanı olarak bizler, İstanbul’daki bombalama olayına hiçbir kurumumuzun karışmadığını teyit ediyoruz. Ayrıca, ‘Ahlam Albeşir’in bölgelerimizde kayıtlı hiçbir kimlik verisinin bulunmadığını da teyit ediyoruz. Ayrıca, gerçeklerin ortaya çıkarılarak Türkiye ve uluslararası kamuoyuna sunulması için tarafsız bir araştırma komisyonunun kurulması çağrısında bulunuyoruz” açıklaması yaptı.

REUTERS: TÜRK YETKİLİ “IŞİD BAĞLANTILARINI DIŞLAMIYORUZ” DEDİ
Haber ajansı Reuters, saat 11.34’te yayımladığı haberinde, Ankara’dan üst düzey bir Türk yetkilinin, “saldırganın IŞİD ile bağlarını dışlamadıklarını” söylediğini aktardı.

Habere göre Reuters’a demeç veren yetkili, “ilk bulguların şüphelinin PKK ile bağlantısı olduğuna işaret ettiğini ancak IŞİD bağlantılarını dışlamadıklarını” dile getirdi. EVRENSEL

2647210cookie-checkHPG ve YPG “İstanbul’daki patlamayla herhangi bir ilişkimiz yok” açıklaması yaptı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.