Hristofyas: Türkiye, AB başkanlığımıza çengel atıyor

Hristofyas, “Türkiye’nin (Rum tarafının) AB dönem başkanlığının yürütülmesinin yanlış yola sevk edilmesi hedefiyle, Kıbrıs’la ilgili yapay gerginlik ortamları yaratmaya çabalamasının ihtimal dâhilinde olduğunu” öne sürdü.

Güney Kıbrıs’ın AB’ye girmesinin sekizinci yılı dolayısıyla Rum Haber Ajansı KİPE’ye demeç veren Hristofyas, Türk diplomasisinin, 1974 yılında gerçekleştiği ileri sürülen “Türk işgalinin” yol açtığı oldubittilerin pekişmesini istemeyi hiçbir zaman bırakmadığını savundu.

Tüm senaryolara hazırlıklı olduklarını da ifade eden Hristofyas, Rum tarafının, gerek BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, gerek Avrupalı ortakları nezrinde önleyici tedbir ve faaliyetlerde bulunmakta oluğunu açıkladı.

Hristofyas’ın Ankara’ya yönelik net bir mesaj verdiği de belirtilen haberde, Hristofyas’ın, AB dönem başkanlığı konusunda Türkiye ile herhangi bir boş/faydasız diyaloga girmeyeceklerini söylediği ifade edildi.

Bu konunun sadece AB’yi ilgilendirdiğini ve AB’nin kurumsal işleyiş sisteminin kalbine dokunmakta olduğunu dile getiren Hristofyas, dolayısıyla konseyin dönüşümlü başkanlığına Türkiye tarafından herhangi bir şekilde karşı çıkılmasının, öncelikle AB’yi ilgilendirmekte olan bir şey olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.