Hukukçular, Erdoğan’ın ‘milli-manevi değerler’ genelgesini eleştirdi

Hukukçular Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milli ve manevi değerlere aykırı yayınların önlenmesini isteyen “Basın ve Yayım Faaliyetleri” genelgesinin anayasaya aykırı olduğunu vurgularken, sansür uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli ve manevi değerlere uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayım faaliyetlerinin önlenmesini konu alan genelgesi tartışma yarattı. İstanbul Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, Anayasa Hukuku Profesörü Korkut Kanadoğlu, genelgenin demokratik hukuk devletinin temel ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, “Hiçbir kanun da Cumhurbaşkanlığına bu konuda bir tasarrufta bulunma yetkisi vermemektedir” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, genelgenin hiçbir hukuki dayanağının olmadığını vurgulayarak, “amaç sindirmek ve susturmak” ifadesini kullandı.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı da bu genelgeyle “iktidarı eleştiren yayıncıların nefesinin daha da kesilmesi, zapturapt altına alınmasının hedeflendiğini” kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı “Basın ve Yayım Faaliyetleri” konulu 28 Ocak 2022 tarihli genelge, 29 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgede, milli ve manevi değerlere uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayım faaliyetleri aracılığıyla aile kurumunu, çocukları ve gençliği hedef alan tehdit ve tehlikelerin yayılımının önlenmesi konusunda tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi, yöneticiler tarafından sürecin titizlikle takibinin ve gereğinin yapılması talimatı verildi.

Genelge, başta basın özgürlüğü olmak üzere temel hakları sınırlandıracağı gerekçesiyle tartışma yarattı. Peki, hukukçular genelgeyi nasıl değerlendiriyor?

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI DW’DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.dw.com/tr/hukuk%C3%A7ular-erdo%C4%9Fan%C4%B1n-milli-manevi-de%C4%9Ferler-genelgesini-ele%C5%9Ftirdi/a-60613396

2581520cookie-checkHukukçular, Erdoğan’ın ‘milli-manevi değerler’ genelgesini eleştirdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.