13.6 C
Istanbul
Tuesday, November 29, 2022
Londra Bizimkiler
Ana Sayfa TÜRKİYE ‘İktidar seçimden ümidini kesti, başka bir hesaba yöneldi’

‘İktidar seçimden ümidini kesti, başka bir hesaba yöneldi’

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, iktidar partisi AKP’nin seçimden ümidini kestiğini söyledi: “Ateş topunu kendisinden sonra gelecek iktidarın kucağına bırakmak gibi bir hesaba yöneldi.”

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir yıldan az süre kala siyaset sahnesindeki atmosferi yorumladı.

“İktidar seçimden ümidini kesti mi, yoksa elinde mucizevi – sihirli, şöyle ‘epistemolojik kopuş’la bağlantılı heterodoks ekonomi anlayışından esinlenmiş, eşi bulunmaz bir formül mü var?” diyen Taşgetiren, şöyle devam etti:

“Seçim ekonomisi demek, seçimden sonrası için bir ‘Ateş topu’ oluşturmak demek. Belli ki duvara toslar bu ekonomi politikası. Bir yandan ücretlere zam, diğer yanda fiyat yükselmesi, bu çark, bu fasit daire işlemez ilelebet. Birileri -o birileri bellidir ülkemizde- ezilir içinde bu çarkın. ‘Amok koşusu’ tabiri böyle durumlar için söyleniyor.

Baştaki sorunun devamı şudur:

İktidar ne yaparsa yapsın oy alanındaki erimeyi telafi etmekten ümidini kesti, ‘ateş topu’nu kendisinden sonra gelecek iktidarın kucağına bırakmak gibi bir hesaba yöneldi. Hani ‘Enkaz bırakmak’ denir ya böyle durumlar için. Bakıyorum mesela muhalefet liderlerine, her gün biraz daha ilerleyen ekonomik yıkımı onarmak için en az 6 aylık – bir yıllık vadeler öngörüyorlar.

‘YA ATEŞ TOPUNU KENDİ KUCAĞINDA BULURSA?’

Peki ya iktidar yeniden iktidar olursa…. Ateş topunu kendi kucağında bulursa… Orada da hesap, muhtemelen, ‘hele bugünü kurtaralım, seçimden sonra ilk yıllar can yakıcı sıkı uygulamalar yapsak bile sonrasında iş düzelir, vatandaş yaşadıklarını unutur’ varsayımıdır.

Ne de olsa siyasetin bin bir cilvesi vardır. Ne de olsa hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.”

Yazının tamamı.  

2641330cookie-check‘İktidar seçimden ümidini kesti, başka bir hesaba yöneldi’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.