İktidar ve muhalefet uzun zaman sonra ilk kez uzlaştı

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, hem komisyonda hem Genel Kurul görüşmelerinde neredeyse yarı yarıya değişti. CHP’li Yıldırım Kaya, uzlaşamadıkları iki madde için ‘nazar boncuğu’ benzetmesi yaptı.

Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP tarafından hazırlanan 60 maddelik Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi, iki gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Bu gelişmeyle, Meclis uzun bir aranın ardından uzlaşmayla kanun çıkarmış oldu.

SANCAKLI: MECLİS’TE ÇOK SEVİNDİRİCİ ŞEYLER OLUYOR
Gazete Duvar’da yer alan habere göre teklifin ilk imzacılarından MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, “Mecliste çok sevindirici şeyler oluyor. 60 maddenin 38’inde değişiklik yapıldı. Demek ki 60 maddenin 38’inde kulüplerin, toplumun, partilerin, milletvekillerinin istediği olmuş ki grubu bulunan 5 parti siyaset konuşmadan huşu içinde bir yasa çıkarıyor. Bu çok önemli, çok değerli” dedi.

CHP’Lİ KAYA: 18 MADDE ÜZERİNDE ŞERHİMİZ VARDI, 16’SI KABUL EDİLDİ
CHP Milletvekili Yıldırım Kaya da, “Bizim 18 madde üzerinde şerhimiz vardı fakat bunun 16’sı kabul edildi; 11’i kritikti, ek madde önerdik, o da kabul edildi. Katkılarımıza kapılarını açan imza sahibi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tabii ki şerhimiz var, 2 tane kaldı; o da nazar boncuğu olsun, o da bizim iktidarımızda gerçekleştireceğimiz madde olsun diyoruz” dedi.

CHP’nin talebine karşın değişiklik yapılmayan konular ise tahkim ve disiplin kurullarının yapısı ile sicil affı önerisi oldu.

YASA NELER GETİRİYOR?
Yeni yasaya göre, spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek. Ayrıca birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecek.

Anonim şirket gibi örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulanacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek. Kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak. Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarından sorumlu tutulacak.

Futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncularla maksimum 2 yıl sözleşme yapabilecek. Komisyonu yüzde 3-5 arasında olacak. Federasyonların yönetim kurulunda en az iki milli sporcu yer alacak. Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Yer alan düzenlemeler kuruluş kanunu bulunan spor federasyonları hakkında uygulanmayacak.

Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşunda yer alan askeri spor kulüpleri teklife göre tescil edilerek, spor faaliyetlerine katılabilecek ancak teklifin spor faaliyetlerine katılımı düzenleyen hükümleri hariç diğer hükümler bu kulüpler hakkında uygulanmayacak.

Öte yandan, Bakanlık tarafından tescil edilen spor kulüplerinin, tescil tarihinden itibaren bir ay içerisinde İçişleri Bakanlığına bildirileceğine ilişkin düzenleme de ortak önergeyle teklif metninden çıkarıldı.

Teklife göre, nefret ve ayrımcılık suçlarından mahkum olanların da spor kulübü, spor anonim şirketi statüsündeki bağlı ortaklığı ve iştiraklerindeki yönetim, denetim, disiplin ve ihtiyari diğer kurul üyelikleri, haklarındaki mahkeme veya ilgili kurul kararının kesinleştiği tarihte kendiliğinden sona erecek. Birleşme ve mal varlığının devri işlemleri, spor federasyonu tarafından belirlenen sezonun sona erdiği ve tescil edildiği tarihten itibaren yeni sezon başlangıcına kadar yapılabilecek.

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yer alan suçlar ile Türk Ceza Kanunu’nda yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından dolayı haklarında kovuşturma yürütülen kişilerin görevden uzaklaştırılması durumunda yerleri yedek üyelerle tamamlanacak.

2600920cookie-checkİktidar ve muhalefet uzun zaman sonra ilk kez uzlaştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.