İçişleri Bakanı üzüldü…

Beşir Atalay, AK Parti MKYK toplantısından ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Atalay, IMF Başkanı Kahn’a yapılan ayakkabılı protesto ile ilgili sorulan bir soruya şu karşılığı verdi:

“Siz de biliyorsunuz. Protestoyu yapan kişi Bilgi Üniversitesi’den değil. Bir gazeteci kimliğiyle giriyor, bir gazetenin muhabiri… Böyle bir eylem oldu. Konuşmacılar tarafından da önemsenmedi. Şimdi üzerinde çalışma devam ediyor. Arkadaşlardan bilgi aldım, kimliğiyle ilgili falan… Diğer çalışmalar devam ediyor. Sınırı aşan bir şey. Doğrusu IMF Başkanı ve heyet de çok fazla önemsemediler konuyu ama bizim için üzücü. Türkiye böylesine büyük bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bizim bunu iyi karşılamamız, toplantıların iyi geçmesi lazım.”

BİR GRUP DAHA PROTESTO ETTİ

Strauss-Kahn, konferans verdiği salonda bir grup tarafından da protesto edildi.

Başkan Dominique Strauss-Kahn’ı, konferans sırasında konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, ayakkabı fırlatan erkek öğrencinin salondan çıkarılması sırasında da yanında bulunan kız öğrenci pankart açmak istedi. Güvenlik görevlileri kız öğrencinin pankart açmasını engelleyerek, salondan çıkardı.

Ayakkabı fırlatma protestosundan sonra konferans salonundaki bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn’ı protesto etti. Bu sırada Kahn, son soruyu da yanıtladı ve konferansı bitirdi.

Kahn’ın konferans salonundan dışarıya çıktığı sırada da, bazı öğrenciler ayağa kalkarak IMF ve AK Parti aleyhinde slogan atarak Kahn’ı protesto etti.

TOPLANTI DA PROTESTO EDİLDİ

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarını protesto eden biri kadın 3 kişi, AK Parti Şişli İlçe Merkezi’nin bulunduğu binaya pankart astı. Protestocular daha sonra gözaltına alındı.

Mecidiyeköy Mecidiye Caddesi üzerindeki 7 numaradaki AK Parti Şişli İlçe Merkezi’nin de bulunduğu Cansızoğlu İş Merkezi’ne saat 12.00 sıralarında gelen, ”Sosyalist Gençlik Dernekleri” üyesi olduklarını bildiren biri kadın 3 kişi, binanın 4. katına çıktı. Buradaki bir iş yerinin önüne protestocular tarafından, ”IMF Defol” yazılı pankart asıldı.
Olaya müdahale eden güvenlik güçleri, pankartı indirerek, 3 göstericiyi gözaltına aldı.

RAHMİ KOÇ: KAÇ NUMARA FIRLATMIŞ

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yapılan ayakkabı protestosuyla ilgili olarak, esprili şekilde ”O da moda oldu galiba. Kaç numara fırlatmış?” dedi.

Rahmi Koç, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısının ardından basın mensuplarının IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yapılan ayakkabılı protestosuna ilişkin sorularını yanıtladı.
Koç, soruya ”O da moda oldu galiba. Kaç numara fırlatmış?’ diyerek esprili bir şekilde yanıt verdi.

ZAFER İLAN ETMEK İÇİN ERKEN

Strauss-Kahn yaptığı konuşmada, kriz nedeniyle işyeri kapanan ve işsiz kalanlar için krizin atlatılmış olmadığının altını çizerek, ”Dolayısıyla zafer ilan etmek için çok erken. Krizin artık arkamızda kaldığını söylemek için çok erken. Ancak, işler daha iyiye gidiyor. Bunu söylemek mümkün” dedi.

İşsizliğin, krizin bittiğini söylemek için erken olmasının en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret eden Kahn, ”Türkiye gibi bir ülkede belki daha bir yıl gibi bir süre devam edecek. İyileşmenin sağlamlaştığının açık olması konusunda tamamıyla emin olamazsınız. Önümüzdeki 12 ay içinde, işsizlik evet, artık azalıyor diyebildiğimizde krizin bittiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Konuşmasında küçülme risklerine de dikkati çeken Kahn, şöyle devam etti:

”Bazıları düşüşten, dibe vuruştan bahsediyor. (Bugün kriz biraz daha iyileşiyor diye önümüzdeki aylarda kriz kötüleşmeyecek diye birşey yok) diyorlar. Bu IMF’nin senaryosu değil. Ancak bu elbette mümkün. Dolayısıyla da, yeniden kriz sürecine geri dönme riski de hala mevcut. Bunun iki nedeni var; bunlardan ilki, daha önce söylediklerinin tam tersini yapmak, yani zafer ilan etmek… (Artık krizden çıkış politikaları tesis edebiliriz) demek. Kriz boyunca yapılanları, örneğin merkez bankaları için likidite ya da merkezi hükümetler açısından mali kuralların yerleştirilmesi gibi konularda bu politikaların terk edilmesi durumunda böyle bir risk olacak.

İkinci olarak, (krizden çıkış stratejisine, 6 ay ya da 12 ay sonra (artık para politikalarında değişikliğe gidebiliriz) demek… Bugün henüz o gün değil. Bugün çok erken ve eğer hükümetler krizden çıkıldığını düşünerek o kararlarını çok erken verirlerse, o zaman evet, bir dibe iniş, bir vuruş söz konusu olacaktır.”

1220310cookie-checkİçişleri Bakanı üzüldü…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.