İliç’e ÇED’i veren kılıfına bile uyduramamış

Özer AKDEMİR / Evrensel İzmir – İBB Adayı Kurum’un madenin 135 kez denetlendiğini söylemesine değinen Jeoloji Yüksek Mühendisi Eşref Atabey “Bu olay yaşandığına göre kontrol ve denetimler doğru yapılmamış anlamına geliyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönem İliç’te faciaya yol açana altın madeninin kapasite artırımına onay vermişti. Kurum belediye başkan adaylığını konuşmak üzere çıktığı televizyon programında İliç’teki madene izin vermiş olmasına dair eleştirilere de değindi. Kurum, ÇED raporu ile toprak kaymasının alakası olmadığını savundu.

Kurum, “Çevre Bakanlığı çevre faaliyetini, çevreye olan etkisi var mı yok mu buna bakar. Her şey kuralına göre olur, bozan varsa da gereği yapılır. Bakanlık bu işletmenin sorunu var mı yok mu buna bakar. Faaliyet izni veremez. 135 kez denetlemişiz ve işletmeyi de kapatmışız 3 ay. 2008’den beri ÇED’i var buranın. Birim artırmak istiyorum demiş, sorun olup olmadığının bildirilmesini istemiş. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar. ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var?” diye konuştu.

Kurum’un açıklamalarını Avukat İsmail Hakkı Atal ve Jeoloji Yük Mühendisi, Tıbbi Jeoloji Uzmanı Eşref Atabey, gazetemize değerlendirdi.

“DENETİMLERİ ŞİRKET Mİ YAPTI?”

Murat Kurum’un madenin 135 kez denetlendiğini söylemesine değinen Jeoloji Yük Mühendisi Eşref Atabey ise “Buranın kontrol ve denetlemelerini Çevre Bakanlığı yapıyor. Bu olay yaşandığına göre kontrol ve denetimler doğru yapılmamış anlamına geliyor. Bu ÇED onayı verilmeden önce sahaya Çevre Denetim Müdürlüğünden bir eleman gitmesi gerekiyor. Muhtarın da imzası gerekiyor gerekli belge verilirken. İliç’teki madende Bakanlıktan bir görevli denetim ve kontrol için gitmezken yerine şirket temsilcisi ile ÇED raporunu hazırlayan firma temsilcisi gidiyor ve raporu hazırlıyor. Muhtara da imzalatmıyorlar. Bakanlıktan da kimse gitmiyor. Kontrolleri şirkete mi yaptırdılar diye bir soru işareti doğuyor böylece” ifadelerini kullandı.

“ORADA YAŞANAN DOĞA OLAYI DEĞİL”

İliç’te yaşananın bir doğa felaketi olmadığının altını çizen Avukat İsmail Hakkı Atal, “Toprağı altın üretmek için zehirli bir hale getirdiler ve yığdılar. Sonuçta orada kapasiteyi artırdıkları için, çalışmayı genişlettikleri için orada o felaket yaşandı. İliç’te ÇED olumlu kararı verilmeseydi maden kapasite artırmayacaktı ve pasayı o kadar yüksek yığmayacaktı. Dolayısıyla da böyle bir facia gerçekleşmeyecekti. Murat Kurum, kendi seçmenini kandırmak için kavram karmaşası yaratmaya çalışıyor. Pasayı sanki bir heyelanmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Ancak orada yaşanan bir heyelan değil, yığılan zehirli atığın akması” dedi.

“ÇED VERİLİRKEN FAYA BAKILMASI GEREKİYOR”

İliç’teki maden faciasının ardından Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, madenin, aktif fay hattına kurulmasıyla ilgili soruya “İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım” diye tepki verdi. Özhaseki’nin açıklaması ardından gazetemize konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Genel Başkanı Hüseyin Alan, “Madenlere ÇED izni verilirken, altından fay geçiyor mu, bu fay aktif mi ve herhangi bir depremde çevreye zararı ne olur diye bakılması gerekiyor.” dedi.

2758510cookie-checkİliç’e ÇED’i veren kılıfına bile uyduramamış

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.