İngiltere durgunluğa giriyor

İngiltere Maliye Bakanı, bir süre ertelediği sonbahar bütçesini açıkladı. Ülkede uzun sürecek bir resesyon ve 1950’lerden bu yana yaşam standartlarında en büyük gerilemenin beklendiği koşullarda, reel ücretlerin 2008’deki seviyelerine dönmesinin de 2027’den önce mümkün olmayacağı belirtiliyor.

‘ÖNÜMÜZDEKİ BEŞ YILDA 15 BİN STERLİN DEĞERİNDE ÜCRET ARTIŞINDAN MAHRUM OLACAK’

Guardian’ın konuyla ilgili başyazısı şöyle:

Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın sonbahar bütçe açıklaması, vergi ağırlıklı bütçenin “sıkışmış orta sınıf” üzerindeki baskısı nedeniyle, Britanyalı işçilerin önümüzdeki beş yıl içinde 15 bin sterlin değerinde ücret artışından mahrum olacakları anlamına geliyor.

Perşembe günü Jeremy Hunt’ın açıklaması sırasında Bütçe Sorumluluk Ofisi tarafından yayımlanan rakamlar, İngiltere’nin sekiz yıllık büyümeyi silip süpürecek bir durgunluğa girdiğini ve İngiliz hane halkının kayıtlarının tutulmaya başladığı 1956-57’den bu yana yaşam standartlarındaki en büyük düşüşle karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

Resolution Foundation cuma günü yaptığı açıklamada, ekonomideki vahim görünümün reel ücretlerin 2027 yılına kadar 2008 seviyelerine dönmesinin beklenmediği anlamına geldiğini belirtti.

Eğer ücretler kriz öncesi zirvede artmaya devam etseydi, çalışanlar önümüzdeki beş yıl içinde haftada 292 sterlin ya da yılda 15 bin sterlin daha iyi durumda olacaklardı.

Düşünce kuruluşu, Hunt’ın “sıkışmış orta kesim” üzerinde daha fazla baskı yarattığını ve sonbahar bütçesinin tipik hanelere yüzde 3.7’lik kalıcı bir gelir darbesi getireceğini belirtiyor.

Resolution Foundation, gelecek yıl enflasyona paralel olarak sosyal yardımların artırılması hamlesinin 1991’den bu yana en büyük artışı temsil ettiğini ve düşük-orta gelirliler için büyük bir fark yaratacağını söyledi. Sosyal yardım alan haneler önümüzdeki yıl ortalama 244 sterlinlik bir artış görecek.

Bununla birlikte, önümüzdeki nisan ayında artan enerji faturaları için verilen desteğin azaltılması, hükümetin hane halklarına önümüzdeki iki yıl içinde beklenen artışların yalnızca yüzde 30’unu dengelemelerine yardımcı olacağı anlamına gelecek.

Yaklaşık her sekiz aileden biri -toplamda 3.3 milyon hane- enerji için geçen yıla göre 2 bin sterlinden daha fazla ödeme yapacak.

Bununla birlikte, Britanya’daki hanelerin en yoksul beşte birinde, hükümetin hedeflenen toplu ödeme planı nedeniyle beklenen artışların yüzde 48’i karşılanmış olacak.

Resolution Foundation Araştırma Direktörü James Smith şunları söyledi: “Bir enerji fiyat şoku sırasında enerji ithalatçısı olan İngiltere daha da yoksullaşıyor. Ne yapılacağı konusunda bakan bir tercihle karşı karşıyaydı. Hane halkları için daha yüksek enerji faturaları, daha yüksek vergiler ve beklenenden daha kötü kamu hizmetleri yönünde seçim yaptı. Bu seçimleri yapmada ne kadar zorlandı bilinmez ama önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaşanacak gerçeklerin zor olacağı kesin.”

Çeviri: Evrensel Dış Haberler Servisi

2648420cookie-checkİngiltere durgunluğa giriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.