İngiltere sağlık çalışanları “yeterli ücret” eyleminde

Birleşik Krallık’ta 46 binden fazla can alan Korona Virüse karşı en ön saflarda mücadele eden hemşireler ve pratisyen (junior) doktorlar, hükümetin kendilerini kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan ücret artışının dışında bırakmasını İngiltere İskoçya ve Galler’de yaptıkları yürüyüş ve eylemlerle protesto etti.

İngiltere’de muhafazakar hükümetin; son 10 yılda uyguladığı kemer sıkma politikalarının, Korona Virüs salgını döneminde zamanında alınmayan önlem ve kararların, sağlanamayan koruyucu ekipmanın bedelini canıyla ödeyen hemşireler ve doktorlar, ücret eşitliği talebi ile alanlara çıkmak zorunda bırakıldı.

Korona Virüsün İngiltere’yi kasıp kavurduğu günlerde başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarını alkışlayan Muhafazakar Başbakan Boris Johnson, hemşireleri ve pratisyen hekimleri kamu emekçileri için açıklanan ücret artışının dışında bırakmıştı. Öğrenci hemşireler için ödenen bursları kaldırarak hemşire açığının artmasına neden olan muhafazakar hükümet, yeterli kişisel koruma ekipmanı ve cihaz sağlamayarak Covid-19 karşısında korumasız bıraktığı hemşireler ve pratisyen hekimleri ücret artışının da dışında bırakarak ikinci kez mağdur etmiş oluyordu.

Hükümetin sağlık çalışanları arasında yaptığı ayrımcılık, 8 Ağustos Cumartesi günü Londra, Edinburgh, Cardiff’de dahil 32 ayrı şehirde yapılan yürüyüşlerle protesto edildi. Londra’da yapılan yürüyüş için sağlık çalışanları ve sağlık çalışanlarına destek verenler Buckingham Sarayı’na ev sahipliği yapan St James Park’ta bir araya geldiler. Hemşirelerin ağırlıklı olarak katıldığı yürüyüşe sağlık çalışanlarının örgütlü bulunduğu UNITE ve UNISON sendikaları ve kampanya grupları da destek verdi.

Yürüyüş, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren 500 sağlık çalışanı için yapılan iki dakikalık saygı duruşunun ardından alkış ve sloganlarla başladı. Trafalgar Meydanı ve Başbakanlık Konutu yanından taleplerini haykırarak Parlamento Meydanı’na yürüyen sağlık emekçileri, burada yaptıkları konuşmalarda yıllardan beri bedelini ödemek zorunda bırakıldıkları kemer sıkma politikaları üzerinde durarak, bu politikaları uygulayan hükümeti protesto ettiler. Orhan Dil / GERÇEK

2440490cookie-checkİngiltere sağlık çalışanları “yeterli ücret” eyleminde

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.