İngiltere ve AB arasındaki yeni anlaşma ile Kuzey İrlanda’da neler değişecek?

İngiltere ile AB arasında Kuzey İrlanda konusundaki yeni Brexit anlaşması Cuma günü resmen imzalandı.

Windsor Çerçevesi diye adlandırılan yeni anlaşma, Kuzey İrlanda ile parçası olduğu Birleşik Krallık’ın diğer bölgeleri arasında ticaretin daha kolay yürütülmesini hedefliyor.

Bugün resmiyet kazanan yeni düzenlemeyle, sınırda iki kanal yaratılıyor:

İngiltere, İskoçya ve Galler’den, nihai adresi AB üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti olmak üzere yollanan mallar, Kuzey İrlanda’ya girerken, AB sınırı gibi kontrolden geçirilecek.

Fakat doğrudan doğruya Kuzey İrlanda’ya, orada tüketilmek üzere yollanan ürünler yalnızca ülke içi taşımacılık kurallarına tabi olacağı için serbestçe geçecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly yapılan anlaşma ile hem AB’nin pazar bütünlüğünün, hem İngiltere’nin iç pazarının ama en önemlisi Kuzey İrlanda Barış Anlaşması’nın korunduğunu söyledi.

AB Baş Müzakerecisi Maros Sefcovic de her iki tarafın da birbirini dinlediğini ve her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın özerk yönetimine de AB ile ticaretin kurallarına dair daha fazla söz hakkı veren yeni düzenleme, Kuzey İrlanda’daki siyasi partilerin çoğu tarafından memnuniyetle karşılandı.

Fakat İngiltere ile birlikten yana en büyük parti olup barış anlaşması gereğince bölge yönetiminde cumhuriyetçi Sinn Fein partisi ile iktidarı paylaşması gereken Demokratik Birlik Partisi yeni düzenlemeye muhalefetini sürdürüyor ve özerk yönetimi çalıştırmamakta ısrarlı.

2020 yılı sonunda Brexit anlaşması imzalandığından bu yana Kuzey Irlanda konusu bir açmaz olarak duruyordu ve bu yüzden Kuzey İrlanda Özerk yönetimi de askıya alınmış durumdaydı.

Anlaşmaya varmak neden uzun sürdü, sorun nasıl çözüldü?
Burada sorun, Kuzey İrlanda ile güneyindeki AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın, yıllar önce imzalanan barış anlaşmasıyla, insanların, hizmetlerin ve malların geçişine açık olmasından kaynaklanıyordu.

Brexit sonrasında eğer bu sınır kapatılsa, Kuzey İrlanda’da İngiltere’den yana birlikçiler ile ayrılıktan yana cumhuriyetçiler arasında bir özerk yönetim dengesi oluşturan barış anlaşmasının önemli bir maddesi, yani bu sınırın açık olacağı prensibi ihlal edilmiş olacaktı.

Diğer yandan sınır kapatılmazsa, bu kez İngiltere ile kendi toprağı olduğu halde Kuzey İrlanda arasında sınır oluşturulması seçeneği gündeme geliyor, bu da bunu adı konmamış bir “ayrılma” olarak yorumlayan birlikçiler tarafından reddediliyordu.

YAZININ DEVAMINI KAYNAĞI BBC TÜRKÇE‘DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/articles/cxxrj4733d7o

2677260cookie-checkİngiltere ve AB arasındaki yeni anlaşma ile Kuzey İrlanda’da neler değişecek?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.