İNGİLTERE… Vietnamlıların kaderi

Vietnam Güney Çin Denizinde bulunan bir Güneydoğu Asya ülkesi. Gerçek ismi Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti. 2016 yılında tahmini nüfusu 94.6 idi.

Vietnam denince akla savaşın gelmemesi olanaksız. Mayıs 1954 yılında ülke Fransız müstemlekesi olmaktan kurtulmuş, ancak emperyalistlerin her zaman yaptıkları gibi Vietnam sözde geçici olarak 17. parallelde ikiye bölünmüştü. Kuzey ve Güney Vietnam olarak. Güya iki yıl içinde seçimler düzenlenip ülke yeniden birleştirilecekti.

Çin ve Sovyetler Birliği Kuzey Vietnam’ı desteklerken, Güneydoğu Asya’da Komünist etkisinin artmasından korkan Amerika Birleşik Devletleri, Güney Vietnamı desteklemeye başladı. Ancak ABD desteği milyonlarca insanın ölümü ile sonuçlanacak bir savaşa dönüşecekti.

Napalm bombalarından çıplak halde koşarak kaçan 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc’un fotografını unutmak mümkün mü? Vücudunun büyük kısmı napalm bombalarının sıcaklığından yanan Phan’ın hayatı sonradan kurtarılacaktı. Ama milyonlarca kişi aynı şansı yaşayamayacaktı.

Yıllar sonra hala bu fotograf, savaşın kötü sonuçlarının en etkili bir örneği olarak savaş karşıtları tarafından kullanılmaktadır.

Medyaya geçtiğimiz haftalarda bomba gibi düşen haber, Vietnamlıların kaderinin pek değişmediğinin bir göstergesi niteliğinde idi.

Birçoğu Vietnamlı olduğu düşünülen 39 insan buzluklu bir kamyonun içinde ölü olarak bulunmuştu. Yaşadığım bölgeden 15 mil kadar uzaklıkta olan Grays kasabasında. Yılda milyonlarca insanın uğrak yeri olan Lakeside alışveriş merkezinin hemen yanıbaşında.

Bu insanlar bu kez savaştan değil, ülkelerinde yaşadıkları sefalet, yoksulluktan kaçmaya uğraşmışlardı. Tıpkı Akdenizin sularında derme çatma botların batmasıyla yaşamlarını yitiren bedbaht insanlar gibi, 39 genç insan feci bir şekilde, soğuktan donarak öldüler.

Savaşlar göçün en yaygın nedenlerindendir. Ancak bunun yanısıra bazı ülkelerdeki yoksulluk, kısıtlı çalışma fırsatları, belirsiz sosyal ve siyasi şartlar, ekonomik bunalım gibi faktörler de insanları kendilerini riske atarak ülkelerinden göç etmeye zorlar.

Bu bedbaht insanlar kendilerini insan kaçakçılığı mafyalarının pençesinde bulurlar. Para karşılığı bu çeteler tarafından yasa dışı yollarla Batı ülkelerine gönderilirler.

Canlarını kurtarmak için, veya daha iyi yaşam şartları için birçok tehlikeleri göze alan bu insanların çilesi yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine varmayı başardıkları takdirde son bulmaz. Hatta çileleri daha da artarak devam eder. Çünkü bu kez çeteler tarafından köle gibi çalıştırılmaya başlarlar.

Vietnamdan kaçak olarak İngiltere sokulan kişiler üzerine araştırma yapan uzman Bayan Wu’ya göre o ülkeden İngiltere’ye yasa dışı yollarla gelmek için kişiler çetelere £7800 ile £11600 arasında değişen para öderler.

£40000e yakın para ödeyen de bulunabiliyormuş. Bayan Wu, bu miktarın Vietnam’da kırsal kesimde yaşayan bir işçinin 30 yıllık maaşına eşit olduğunu sözlerine ekliyor.

Çeşitli vaatlerle ülkelerinden koparılıp Arupa’ya getirilen kadınlar ya seks işçileri ya da zengin insanların evlerinde hizmetçi, daha doğru bir tabirle köle olarak çalıştırılırlar. Erkeklerin birçoğu boğaz tokluğuna tarlalarda meyve veya sebze, veya plajlarda deniz ürünleri toplamaya zorlanırlar.

2004 yılında Morecambe Bay plajında 21 Çinli kaçak işçi, çekilen denizen aniden geri gelmesiyle boğulup yaşamlarını kaybetmişlerdi.

Çoğu Vietnam’lı 39 genç işçinin feci bir şekilde yaşamlarını yitirmesi İngiltere’de büyük bir şoka, üzüntüye yol açtı. Irkçılığın yaygın olduğu bir bölge olarak bilinen Thurrack bölgesinde bile kamyonun bulunduğu bölge çiçek tarlasına dönüştürüldü.

Ancak sözde gazete Daily Mail okuyucusu, insanlıktan nasibini alamayan bir grup insan müsveddesinin sosyal medyaya yansıtılan mesajları kan dondurucu idi.

Üzülerek görüyoruz ki Brexit kararı ile sonuçlanan Referandumdan sonra ırkçılık, ırkçı tavırlar, ırkçı saldırılar çığırını aşmış bir şekilde devam etmektedir. Her zaman olduğu gibi yine göçmen topluluklar günah keçisi oluyorlar.

12 Aralık tarihinde İngiltere yeniden bir seçime gidiyor.

Irkçılığın artmasına yol açan siyasetler üreten partinin yeniden iktidar olmaması, ve özellikle Farage gibi tehlikeli bir siyasetçiye Britanya seçmeninin sırt dönmesi dileğiyle.

 

 

2348170cookie-checkİNGİLTERE… Vietnamlıların kaderi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.