İngiltere’de anketlere göre halk erken seçim istiyor

Sky News kanalı ile bağlan­tılı Sky Data, Başbakan Theresa May’in istifa kararı almasının ar­dından yaptığı anketin sonucunu yayımladı.

999 kişinin görüşüne başvuru­lan ankete göre, Başbakan May’in yerine gelecek ismin belirlenme­sinin hemen ardından erken se­çime gidilmesini isteyenlerin oranı yüzde 54 olurken, yüzde 36 buna karşı çıktı, yüzde 11 ise görüş bil­dirmedi. Katılımcıların yüzde 65’i İngiltere’nin şu anda krizde oldu­ğunu belirtirken, yüzde 27’si de bunun gerçeği yansıtmadığını söy­ledi. Yüzde 8’lik bir kesim ise kesin bir kanaat dile getirmedi.

Ankete katılanların yüzde 73’ü İngiliz halkının son birkaç yılda daha fazla bölündüğünü, yüzde 10’u daha birleştiğini, yüzde 6’sı da hiçbir değişiklik olmadığını söy­lerken, geriye kalan kesim bu de­ğerlendirmeden emin olmadığını belirtti. Brexit anlaşmasını 3 kez denemesine rağmen parlamento­dan geçiremeyen Theresa May, yeni girişim öncesi partisinden ge­len baskıya daha fazla dayanama­yarak 7 Haziran’da Muhafazakar Parti liderliğinden istifa edeceğini açıklamıştı. İngiltere 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit’i, parlamentodan anlaşmaya onay çıkmadığı için önce 12 Nisan’a, daha sonra da 31 Ekim’e ertele­mek zorunda kalmıştı.

2303020cookie-checkİngiltere’de anketlere göre halk erken seçim istiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.