İngiltere’de köle tacirinin heykelini nehre atmakla suçlananlara beraat

İngiltere’nin Bristol kentinde Haziran 2020’deki ırkçılık karşıtı protestolarda İngiliz köle taciri Edward Colston’ın heykelini yasa dışı şekilde yıkarak nehre atmakla suçlanan 4 kişi, “kamu malına zarar vermek” suçlamasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

Sage Willoughby, Rhian Graham, Milo Ponsford ve Jake Skuse, Bristol Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kararı sevinç çığlıklarıyla karşıladı. Mahkeme binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup da kararı alkışladı.

Rhian Graham kararın açıklanmasından sonra, ”Bizi tarihi yeniden kurgulamaya çalışmakla suçladılar. Aksine Colston’ı ‘faziletli’ olarak niteleyenler tarihi aklamaya çalıştı. Biz tarihi değiştirmedik, düzelttik” dedi.

Graham, ”Bu karar Bristol’ın zaferidir. Bu ırkların eşitliği ve tarihin doğru tarafında yer almak isteyenler için bir zaferdir” diye konuştu.

Zanlıların avukatı Raj Chada ise ”Bu dava hiç açılmamalıydı. Bristol Belediyesi, kent halkını inciten bu heykeli önceden kaldırmalıydı. Belediye’nin bu davaya destek vermesi utanç verici” dedi.

Karara karşı çıkan bazı kişiler ise bu davanın ”kötü bir emsal oluşturacağını söyledi.

Edward Colston’ın heykeli Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) protestoları sırasında yıkılmıştı.

2576290cookie-checkİngiltere’de köle tacirinin heykelini nehre atmakla suçlananlara beraat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.