İngiltere’de, patlama sonrası ‘terör tehdidi’ seviyesi yükseltildi

İngiltere’de dün Liverpool’da meydana gelen ve “terör olayı” olduğu açıklanan patlama sonrası, “ulusal terör tehdidi seviyesi” yükseltildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, seviyenin, “önemli”den “ciddi”ye yükseltildiğini. Ülkede “kritik”, “ciddi”, “önemli”, “orta” ve “düşük” olmak üzere 5 tehdit seviyesi bulunuyor.

“Kritik” seviyesi, her an bir “terör saldırısı” olabileceğine dair somut bir istihbaratın olduğu anlamına gelirken, “ciddi” seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.

Polis, şüpheli kişilerin Terörle Mücadele Yasası kapsamında gözaltına alındıklarını bildirdi.

Yanan aracın içinde hayatını kaybeden kişinin kimliği hala açıklanmadı.

Yaralanan sürücü ise hastaneye kaldırıldı.

Liverpool Belediye Başkanı Joanne Anderson, taksinin şoförü David Perry’nin patlamanın etkisini sınırlamak için “kahramanca” hareket ettiğini söyledi.

Anderson, şoförün patlamadan hemen önce araçtan fırlayıp, kapıları kilitlediğini ve şüpheli yolcuyu içerde bıraktığını söyledi.

Bölgedeki Terörle Mücadele Birimi Başkanı Russ Jackson taksideki yolcunun “ev yapımı bir patlayıcı” imal etmiş göründüğünü, patlamanın da bundan kaynaklandığını düşündüklerini söyledi. Jackson, bu kişinin amacının ise henüz bilinmediğini kaydetti.

Polis yetkilisi gazetecilere, saldırganın kimliğini bildiklerini ama bu aşamada açıklamayacaklarını da söyledi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Boris Johnson’un bu öğleden sonra bu patlamayla ilgili olarak yapılacak güvenlik toplantısına başkanlık edeceği açıklandı.

İngiltere’de Liverpool’da da dün, iki dünya savaşında hayatını kaybeden asker ve siviller anılıyordu.

11:00’de 1 dakikalık ulusal saygı duruşunun başlamasından kısa süre önce Liverpool Kadın Hastanesi önüne park eden bir taksi infilak etti.

Merseyside Emniyet Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürütülen soruşturmaya, İngiltere İç İstihbarat Servisi MI5 da yardımcı oluyor.

Liverpool Kadın Hastanesi, Avrupa’da türünün en büyük uzmanlık hastanesi ve yılda 50 bin hasta kabul ediyor. Patlama sonrası hastaneye giriş çıkışlar sınırlandırıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter’dan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerini iletti.

İçişleri Bakanı Priti Patel de soruşturmayla ilgili olarak düzenli olarak bilgilendirildiğini söyledi.

Baskınlar ve gözaltılar

Patlamadan sonra silahlı polis birimleri Kensington semtindeki bazı evlere baskınlar düzenledi. Polis sözcüleri operasyonun patlama ile ilgili olduğunu söylediler.

Operasyon sırasında baskın yapılan binaların çevresindeki bazı evler boşaltıldı, itfaiye birimleri hazır tutuldu ve içerdekilerle görüşmek için müzakere uzmanı polisler ve bir de bomba imha ekibi geldi.

Bölge üniformalı polisler tarafından geniş bir kordon altına alındı.

BBC’nin bölgedeki muhabirlerinden Jim Clarke, baskın yapılan evlerin hastaneye yaklaşık bir kilometre mesafede bulunduğunu söylüyor. Polis bölgeyi kordon altına aldı. BBC TÜRKÇE

2564860cookie-checkİngiltere’de, patlama sonrası ‘terör tehdidi’ seviyesi yükseltildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.