13 yaşında uyuşturucu kurbanı İngiltere’deki Mehmet için eylem

Mehmet Altun (13) evlerinin önündeki parkta oynarken “daha güçlü olursun” diye kendisine verilen iki uyuşturucu hapı almasından kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi.

Bournemouth’ta yaşayan Kayserili acılı Altun ailesi de “Biz oğlumuzu uyuşturucudan yitirdik. Başka çocuklar ölmesin!” dileğinde bulundu. Küçük Mehmet’e uyuşturucu hapları veren küçük çocuğun gözaltına alındığı belirtildi.

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) ve çatısındaki cemevleri acılı günlerinde ailenin yanında bulunmak ve sokakların güvenli olması için bu 28 Ağustos cumartesi Bournemouth Pier’de saat 12’de bir yürüyüş düzenledi. Eyleme, Altun ailesi, Tavla Köyü dayanışma derneği, DGB, Pir Sultan Londra derneği, Bournemouth Belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Bournemouth sivil toplum kuruluşu destek verdi.

BAF ile Bournemouth Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin açıklaması aynen şöyle:

ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK, GELECEĞİMİZİ KURTARMAK İSTİYORUZ

19 Ağustos’ta Altun ailesi, Bournemouth Toplumu ve Britanya Alevi toplumu olarak bir çocuğumuzu kaybettik. 13 yaşındaki Mehmet Altun’a arkadaşları tarafından yüksek dozlu uyuşturucu verildi.

Uyuşturucunun ülkenin her yerinde gençleri nasıl olumsuz etkilediğini duymaya devam ediyoruz. Yetkililer bunun bir daha olmamasını sağlamak için uzun vadede ne yapacak?

Mehmet, geleceği elinden alınmış masum bir çocuktu. Ölümünden sadece uyuşturucu baronları değil, tüm yetişkinler, polis teşkilatı, okullar, yerel yetkililer ve hükümet sorumludur.

Bugün ölümcül uyuşturucu ve yasa dışı maddelerin tehlikeleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Dorset Polisini, yerel makamları, seçilmiş temsilcileri ve toplumu ölümcül uyuşturucuya karşı mücadelemizde bizi desteklemeye çağırıyoruz.

Bu sadece Bournemouth’un karşılaştığı bir sorun değil. Birleşik Krallık’ta ve tüm dünyada topluluklar genç üyelerini uyuşturucu yüzünden kaybetti. Çeteleri ve uyuşturucuları topluluklarımızdan uzak tutmak için çok çalışıyoruz. Ama bu tek başımıza kazanabileceğimiz bir savaş değil!

Bazı gruplar için uyuşturucudan maddi kazanç elde edildiğinin farkındayız. Ancak uyuşturucuya kaptırdığımız gençlerin yerini hiçbir paranın alamayacağını söylemek için buradayız.

Yoksulluk, sınırlı eğitim ve sosyal marjinalleşme, uyuşturucu kullanım bozuklukları riskini artıran başlıca faktörler olmaya devam etmektedir. Korunmasız ve marjinalleştirilmiş gruplar, ayrımcılık ve damgalanma nedeniyle tedavi görmenin önünde engellerle karşılaşmaktadır. Birleşik Krallık Hükümeti, bu önemli konuda farkındalığı artıracak sosyal hizmetlere ve kamu hizmetlerine acilen yatırım yapmalıdır. Birleşik Krallık gençliği, onları uyuşturucudan uzak tutacak ücretsiz gençlik hizmetlerine erişebilmelidir.

Yetkililerin yanıtlaması gereken acil sorularımız var:
13 yaşında bir çocuk nasıl ölümcül uyuşturucuya ulaşabilir?
14 yaşındaki bir çocuğun bu ilaçları tedarik etmesine hangi sosyal koşullar neden oldu?
Bu çocuklara ölümcül maddeleri kim sağlıyor?

Mehmet’in 13 yaşında yaşadığı bu tehlike ne yazık ki İngiltere’de her çocuğun başına gelebilir. Acil önlem alınmasını ve tüm yetkililerin gençlerin korunması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmesini talep ediyoruz.

Bugün tüm çocuklara ve gençlere seslenmek istiyoruz,
Uyuşturucudan uzak durun!
Size uyuşturucu vermek isteyenlere karşı koyun!
Her şüpheli durumda derhal sorumlu bir yetişkine ve yetkililere haber verin.

Bir çocuğun herhangi bir yaşta ve herhangi bir nedenle ölümü derin bir kayıptır. Bu, kayıp yasa dışı uyuşturucudan kaynaklıysa daha da kötüdür.

Çetelere ve uyuşturucuya karşı birlik olmalıyız!
Çocuklarımız yalnız değildir!
Çocuklarımız geleceğimizdir!
Geleceğimizi korumak için çocuklarımızı korumalıyız!

Mehmet, Devrin Daim Olsun,

Aşk İle…

EYLEMDEN FOTOĞRAFLAR

 

2544730cookie-check13 yaşında uyuşturucu kurbanı İngiltere’deki Mehmet için eylem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.