İngiltere’den ‘İkinci darbe girişimi’ne karşı plan

İngiliz hükümeti Türkiye’de ikinci bir darbe olasılığında Türkiye’deki yurttaşları için bir kurtarma planı hazırlamış.

İngiliz hükümetinin gerektiği takdirde tatil için Türkiye’de bulunan ve sayıları 50 bin civarı olan vatandaşlarını kurtarmak üzere askeri bir operasyon planlamış.

İngiliz Daily Ekspress gazetesindeki habere göre İngiliz hükümeti tatil için Türkiye’de bulunan ve sayıları 50 bin civarı olan yurttaşlarını kurtarmak üzere askeri bir operasyon planlamış. Bu operasyonu gerçekleştirecek askerler de Güney Kıbrıs’taki İngiliz üssüne gönderildiği belirtiliyor.

Gazetedeki habere göre senaryo şöyle:

Türk iç savaşına sebep olacak bir girişimle asilerin hükümeti ikinci defa devirme girişiminde bulunabilecekler. Böyle bir durumda acil durum planları hazırlayan savunma yetkilileri ve silah donanmış askerler, Özel Kuvvetler Destek Mangası’yla beraber gözde bölgelere uçarak turistleri ve aileleri evlerinde güven içerisinde tutmak için hazırlar. Bu çerçevede İngiliz birlikleri Türkiye’nin komşusu Kıbrıs’a geçtiler ve gerektiği takdirde ülkede bulunan Britanyalı turistleri kurtarma görevine hazırlanıyorlar.

50 bin ingiliz turist

Yüzlerce jet, helikopter ve öteki uçaklar 50 bin civarı İngiliz’in tehlikeden uzaklaşmalarına yardımcı olmak için görevlendirilecekler. Askerler bu operasyona müdahele etmeye kalkışacak yerel isyancılara ateş etmekte serbest olacaklar.

İngiliz turistlerin bir kısmı kendilerini tatile götüren havayolları ile ülkeyi terk edebilirler, ancak hükümetin korkusu, eğer Türkiye’de iç savaş patlak verirse, sayıları binlere ulaşan vatandaşlarının panik içerisinde kaçmaya çalışırlarken kapana kısılabilecekleri yönünde, bu da ekstra tedbirler almayı gerektiriyor.

Kurtarma operasyonunun merkezi Türkiye’ye 100 mil uzaklıktaki Kıbrıs’ın güneybatı sahilinde bulunan Kraliyet Hava Kuvvetleri üssü olacak gibi görünüyor, fakat halihazırda Akdeniz’de bulunan Kraliyet Donanması savaş gemileri, Başbakan Theresa May’in görevlendirmesi halinde harekata dahil olabilirler.

İngiliz birlikleri Türkiye içerisinde ”güvenli bölgeler” oluşturacaklar ve havalimanları İngiliz vatandaşlarının havayolu ile ülkeden çıkarılmaları için kullanılacak. Önce pek çoğu Lübnan’a götürülmek üzere SAS komandoları eşliğinde tahliye başlayacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe ile ilişkilendirilen binlerce insanı tutuklatmasına müteakiben tatillerini kısa kesmiş durumdalar. Fakat geriye kalanlar tatil şirketlerinin kendilerine geri ödeme yapmayı reddetmeleri ile birlikte tatillerini bırakıp geri dönmediler.

Türkiye’de tatilde bulunan Britanyalılar yarı doluluk oranına sahip otellerin ve sahillerin normalden daha sakin olduğunu belirtirken korkan gezginler bir zamanların popüler ortamlarından uzak duruyorlar. İngiliz yetkililer Türkiye’ye seyahat edecek kişileri uyarıyorlar ve seyahat etmek için genel anlamda ortamın güvenli olduğunu, ancak gitmek isteyenlerin fazladan güvenlik tedbirleri almalarını tavsiye ediyorlar; bulundukları ortamda dikkatli olmaları gerektiğini ve turistlerin gözde uğrak mekanlarına giderlerken dikkatli olmalarını tavsiye ediyorlar. (Express.co.uk’tan aktaran Şıvan Okçuoğlu-Odatv.com)

1989730cookie-checkİngiltere’den ‘İkinci darbe girişimi’ne karşı plan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.