İngiltere’nin kırmızı listesine bir çift yorum

FARUK ESKİOĞLU – Bir okurum Füsun Gün gönderdiği e-postada diyor ki: “Merhaba… Biz Londra’da yaşıyan emekçileriz. Her yaz “tatil”e gitmek yerine Türkiye’deki ailemizi görmeye gidiyoruz. Salgından dolayı İngiltere’nin, Türkiye’yi 12 Mayıs’tan itibaren kırmızı listeye aldığını öğrendik. Buna göre kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyormuş. Bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik masrafını da yolcular karşılayacakmış. Biz turist değil İngiltere vatandaşıyız. Karantinayı evimizde geçirmemiz gerekmez mi? Hem bir emekçinin bu parayı karşılaması mümkün değil ki!”

Füsun Hanım bu kural İngiltere’ye giriş yapan herkes için geçerli. Size hak veriyoruz. Bu rakamlar bir emekçi için çok fazla. Zenginlere parayla  seyahat özgürlüğü sağlanırken, dar gelirliler cezalandırılmış oluyor. Üstelik iş insanları bu seyahatlerini masraf gösterip vergiden de düşebiliyorlar. Biz emekçiler seyahat edemezsek de zenginlerin seyahat ve hotel masraflarını dolaylı da olsa ödemiş oluyoruz.

Bu duruma düşmemizin önemli bir nedeni de Türkiye’deki iktidarın salgın yönetimindeki beceriksizliğidir. Türkiye’nin kırmızı listeye alınma nedenlerden sadece birini duayen turizmci Özkul Beyzade biz gazetecilere gönderdiği sitem dolu e-posta ile şöyle yorumlamış:

“Siz gazetecilere çok kızgınım. Olanları görüyorsunuz ve gıg yok susuyorsunuz  hepinize kaç defe söyledim yazın diye.Türkiye İngiltere’den uçuşları durdurunca no problem Romanya veya Ukrayna üzerinden aktarmalı gelin giriş yapın. Girişte sorarlarsa Romanya’dan geliyorum der geçersiniz  Ayıp!

 Ondan sonra İngiltere Güney Afrika’yı, Dubai’yi kırmızı listeye alınca herkes  Türkiye aktarmalı geldi. Türk havayolu şirketleri salgın sırasında en fazla uçuş gerçekleştiren en fazla yolcu taşıyan hava yoluyuz diye övündü.Siz İngiliz’i ahmak yerine koyuyorsunuz. Aha size bu ahmakların cevabı.

 Ben akşam saat 04.00’de kadar çalıştım. İstanbul’dan, Kıbrıs’tan, Konya’dan, Ordu’dan, Gaziantep, İzmir, Adana, Trabzon gibi yerlerden yüzlerce yolcuya haber verdik hepsini salı günü 11 Mayıs’ta getiriyoruz. Netice: Bu yaz Türkiye’ye, Kıbrıs’a ne biz gidebileceğiz ve ne de İngiliz turistler. Yazın dedik, herkes bilsin dedik. Yazmadınız  Hepinize teşekkür ederim. Özkul”

***

Ülkenin pek çok yerinde UNITE sendikası üyesi işçiler, 10 Mayıs Pazartesi günü yaptıkları gösterilerde hükümetin işten atma ve yeniden işe alma uygulamalarını yasaklamak için harekete geçmesini istediler. Ülke çapında dev şirketler salgın bahanesiyle işten çıkardığı işçileri daha az ücretli ve daha kötü şartlarda yeniden işe alma taktiği izliyorlar. TUC tarafından yapılan bir araştırma, salgının başlangıcından bu yana her 10 işçiden birisinin çok düşük ücret ve koşullarda yeni sözleşmeleri kabul etmeye zorlandığı, işten atılma ve yeniden işe almakla tehdit edildiğini saptadı.

Geçen hafta yayınlanan Unite anketi de, çalışanların yüzde 70’inin işverenin bu taktiğinin “yasadışı” ilan edilmesini istiyor. Unite, bu amaçla ülke çapında mesafeli protestolar düzenliyor. Başbakan Boris Johnson’a mektup gönderen 20 sendika ve 140’tan fazla İşçi Partisi Milletvekili ve Lordlar, işverenlerin bu sinsi taktiğini önlemeye çağırdı.

Salgında işçiler can derdinde büyük patronlar kâr… İngiltere emek dünyasında patronların yeni sözleşmelerle yapmaya çalıştıkları katakulle tartışılıyor. Yazık!

Önceki haberAlmanya Cumhurbaşkanı: Yahudilere karşı nefrete müsamaha göstermeyeceğiz
Sonraki haberWhatsApp’te yeni dönem Cumartesi başlıyor
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor.Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir.Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı.Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi.Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.