İngiltere’nin kredi notunu durağandan negatife çevirdi

Moody’s, İngiltere’de ekonomik görünümün yüksek enflasyon, zayıf dış talep ve artan borçlanma maliyeti nedeniyle kötüleştiğini, tüketim, yatırım ve ekonomik faaliyeti baskıladığını aktardı.

İngiltere’de Liz Truss’ın istifasının yankıları sürüyor. Ülkede işlerin iyi gitmediği yapılan son ekonomik değerlendirme ile gözler önüne serildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin yerel para birimi ve döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu “Aa3” olarak teyit ederken, not görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) not görünümünün de “durağan”dan “negatif”e çevrildiği belirtilirken, negatif görünümün zayıf büyüme beklentileri ve yüksek enflasyon karşısında artan politika belirsizliğinden kaynaklandığı aktarıldı.

Yapılan açıklamada, ülkenin kredi notunun teyit edilmesinin İngiltere’nin zengin, rekabetçi ve çeşitli ekonomisi tarafından desteklenen ekonomik direncini yansıttığı kaydedildi.

Bu yılın başından bu yana ülke ekonomisinin büyümesinin yavaşladığına işaret edilen açıklamada, ekonominin gelecek çeyreklerde yavaşlamaya devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

BoE’nin kalıcı enflasyon riskine karşı orta vadede para politikasını önemli ölçüde sıkılaştırmasının beklendiği belirtilen açıklamada, daha sıkı para politikasının da ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturacağı kaydedildi.

Ayrıca, ülkede harcanabilir gelirin gelecek yıl önemli ölçüde düşeceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Enflasyon yüzde 11’e ulaşacak

İngiltere ekonomisinin 2023- 2024 yıllarında ortalama yüzde 0,3 büyüyeceğinin ve 2026’ya kadar yüzde 1,5’lik potansiyel seviyesine dönmeyeceğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, ülkede enflasyonun ise gelecek 6 ay içinde yüzde 11’e ulaşmasının beklendiği bildirildi.

2642340cookie-checkİngiltere’nin kredi notunu durağandan negatife çevirdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.