İnşaat vinci devrildi: 6 işçi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralı

İzmir Bornova’da bir otel inşaatında yapıya doğru devrilen vinçten kopan parçaların şantiyedeki konteynerin üzerine düşmesi sonucu 6 işçi hayatını kaybetti. Ölen 3 işçinin isimleri belirlendi.

Bir otel inşaatında yükseltilmek istenen vinç, bilinmeyen nedenle yapıya doğru devrildi. Bu sırada vincin arka ağırlığı, şantiyede işçilerin yatakhane olarak kullandığı konteynerin üzerine düştü. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk etapta 4 işçinin cesedine ulaşılırken, yaralanan 2 işçi ise ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Kayıp olan 2 işçinse enkazda arama kurtarma çalışması başlatıldı. Enkazın kaldırılması için olay yerine ilave vinç getirildi. AFAD ve itfaiye ekipleri, koordineli çalışma başlattı.

YAKLAŞIK 10 SAAT SONRA CANSIZ BEDENLERİNE ULAŞILDI
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AKP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir İl Emniyet Müdür Mehmet Şahne ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip etti.

Ekiplerin hummalı çalışması sonucu yaklaşık 10 saat sonra enkaz altında kalan işçilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. İşçilerin cenazesi, otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı.

KONTEYNERİN TAŞINMASINI TALEP ETMİŞLER
Bu arada, otel inşaatında çalışan işçilerin, yatakhane olarak kullandıkları konteynerlerin inşaat alanının yakınında bulunmasının güvenliği olmadığını, düşebilecek herhangi bir parçanın can güvenliğini tehdit edebileceğini belirterek başka bir yere taşınmasını talep ettikleri belirtildi.

Ölen 6 kişiden 3’ünün isimleri belli oldu. Kimlikleri tespit edilen işçilerin Yıldırım Sarı, Fesih Çiftçi ve Baykal Gürbüz olduğu belirtildi. Kaza sonrası cesetleri İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan diğer işçilerin kimlik tespit çalışmalarının da sürdüğü bildirildi.

AĞABEYİ YAŞAMINI YİTİRDİ, KENDİ KURTULDU
Kazada yaşamını yitiren işçilerden Yıldırım Sarı’nın aynı inşaatta kardeşi Kenan Sarı ile birlikte çalıştığı belirtildi. Olay sırasında Kenan Sarı’nın ağabeyi Yıldırım Sarı ile birlikte konteynerde olduğu, vinçin arka ağırlığının ağabeyinin kaldığı tarafa düştüğü ifade edildi. Kenan Sarı yara almazken, ağabeyi Yıldırım Sarı’nın ise yaklaşık 10 saat sonra enkazdan cansız bedeni çıkarıldı.

2 AY ÖNCE BABA OLMUŞ
İşçilerden Baykal Gürbüz’ün evli ve 2 çocuk babası olduğu bildirildi. Gürbüz’ün, yaklaşık 2 ay önce eşinin doğum yaptığı, ikinci kez baba olduğu ifade edildi. Ölen Fesih Çiftçi’nin de Gürbüz gibi evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi işlemleri süren diğer 3 işçinin de kimlik tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının olayla ilgili soruşturma başlattığı, 2 cumhuriyet savcısının görevlendirildiği bildirildi. Vali Köşger, adli sürecin başladığını belirterek savcıların sahada incelemeler yaptığını, yaşamını yitirenlerle ilgili adli sürecin tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Köşger, “Her kimin kabahati varsa sonuna kadar gidilecek. Hak ettikleri cezayı alacaklar. Burası yapı denetim firması ve belediyenin kontrolü altında, o süreçlerde bir ihmal varsa değerlendirilecek.” dedi.

“KAZA İLE İLGİLİ BELEDİYEYLE ALAKALI BİR İLİŞKİ YOKTUR”
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, ilçede inşaatı süren bir otele ait vincin devrilmesi ile ilgili yaşanan iş cinayetine dair açıklama yaptı. İduğ, “Olayda 4 canımız vefat etti, inşallah enkazdaki diğer kişilere de sağ salim ulaşılır. Bu olay bizi derinden üzdü. Sorumluluk alanı olarak burada birtakım şeyler konuşuldu. Ben size doğrusunu söyleyeyim. Yerel yönetimler imar kanununun ilgili maddesine göre sorumluluk alanını yapı denetim firması, müteahhit ve şantiye şefi olarak 3 gruba devreder. Yani bu kaza ile ilgili belediyeyle alakalı bir ilişki yoktur. Bunun bilinmesini isterim. Bizler ruhsatları verdikten sonra inşaat bitiminden sonraki kontrollerden sorumluyuz. Bu durumu açıklamak istedim. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal medya hesabından “Bornova ilçemizdeki bir inşaatta vinç devrilmesi sonucu hayatını kaybeden beş vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı, iki yaralımıza şifa diliyorum. Çok üzgünüz. Hepimizin başı sağ olsun” paylaşımı yaptı.

GÖRGÜ TANIKLARI EVRENSEL’E KONUŞTU
Öte yandan Evrensel’e konuşan bir görgü tanığı, inşaattan önce insan bedeni parçaları düştüğünü, ardından vincin sallandığını ve koparak düştüğünü belirtti. Vinçte iki operatör olduğu bilgisini verdi.

Bölge polis tarafından kapatılırken işçilerin ailelerinin telaşlı bekleyişlerini sürdürdü.

AİLELER YAKINLARINDAN HABER ALAMIYOR
Bir işçi yakını neler yaşandığına dair bilgi alamadıklarını belirtirken, işçi yakınları içerideki yakınlarının telefonlarına ulaşılamadığını aktardı.

2657870cookie-checkİnşaat vinci devrildi: 6 işçi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.