10.6 C
Istanbul
Wednesday, May 18, 2022
Ana Sayfa DÜNYA ‘Irak’ta 20 binden fazla DAEŞ’li var, hükümet rehavet içinde’

‘Irak’ta 20 binden fazla DAEŞ’li var, hükümet rehavet içinde’

Irak’ta Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis, ülke genelinde hala 20 binden fazla terör örgütü DAEŞ mensubu bulunduğunu iddia etti.

Irak’ta yerel bir televizyon kanalına konuşan Mühendis, merkezi hükümetin DAEŞ’e karşı zafer ilan ettiği Aralık 2017’den sonraki performansını eleştirdi.

Terör örgütünün Irak’taki askeri varlığının devam ettiğini savunan Mühendis, ülke genelinde halen 20 ile 24 bin DAEŞ’li terörist olduğunu ve bunların 6 bininin sahada aktif şekilde hareket ettiğini öne sürdü.

Haşdi Şabi Komutanı Mühendis, ülkede faal olan teröristlerin insan kaçırma ve öldürme gibi eylemler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Mühendis’in açıklamasının, Irak’ta Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın geçen perşembe günü kendisine bağlı ve Haşdi Şabi bünyesindeki Seraya es-Selam’da (Barış Tugayları) görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararından sonra gelmesi dikkati çekti.

Terör örgütü DAEŞ Haziran 2014’te Irak’ın üçte birine tekabül eden Musul, Enbar ve Salahaddin vilayetleriyle Diyala ve Kerkük’ün bir kısmını ele geçirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, uluslararası koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyonlar sonucu 18 Aralık 2017’de DAEŞ’ın ülkedeki varlığının ortadan kaldırıldığını duyurmuştu.

2204920cookie-check‘Irak’ta 20 binden fazla DAEŞ’li var, hükümet rehavet içinde’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.