‘Irak’ta fanatik direnişi beklemiyorduk’

Başbakan Tony Blair ve kabine üyelerinin Irak’ta böylesine bir fanatizmle karşılaşmayı ummadıklarını ifade eden Hoon, “Böylesine bir şiddete hazırlıklı değildik” dedi.


Halen Avam Kamarası Başkanlığı görevini yürüten Hoon, House dergisine yaptığı açıklamada, “Irak’ta böylesine bir harekat başlatmak doğruydu” diye konuştu. Hoon, savaşın başladığı günlerde Irak’ta bir direnişle ya da şiddetle karşılaşmak gibi olumsuzlukları değil, halkın yiyecek, ilaç gibi ihtiyaçlarının giderilmesini “muhtemel sorun” olarak gördüklerini açıkladı.


Hoon, bunun yanı sıra yeniden yapılanmanın ve benzeri konuların planlanmaya çalışıldığını kaydetti. Ancak tam tersine kendi su ve petrol hatlarına, hatta kendi halkına saldıran fanatiklerle karşılaştıklarını ifade eden Hoon, “Bunu yapanların tek amacı; demokrasinin gelişmesini, serbest ve bağımsız Irak’ın yaratılmasını engellemekti. Bu çabaları da maalesef hala sürüyor” dedi.


Hoon’un yorumları önümüzdeki günlerde başlayacak İşçi Partisi kongresi öncesinde, Irak savaşı kararını hala tartışanların elini güçlendiren sözler olarak niteleniyor. Savaş karşıtlarının, Başbakan Blair’e kongre sırasında çağrı yapıp, ABD-İngiliz koalisyonunun Irak’taki durumu acilen yeniden gözden geçirmesini istemesi bekleniyor.

783920cookie-check‘Irak’ta fanatik direnişi beklemiyorduk’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.