İran ilk kez ölü sayısını açıkladı: 300’den fazla

İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesi ardından başlayan protestolara ilişkin Devrim Muhafızlarından açıklama yapıldı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, ülke çapındaki gösterilerde şu ana kadar güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hacızade şu ifadeleri kullandı: “Ayaklanmalara aldananlar karşı devrimci değil, bizim çocuklarımız ve halkımızın bir parçasıdır. Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü veya şehit oldu.”

Resmi kaynaklardan, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyordu. İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanının açıklaması bu anlamda ilk oldu.

İran’daki gösteriler
Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra gördüğü şiddet sonucu hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

Ülke dün de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından protestoculara yönelik kullanılan şiddete dair yapılacak herhangi bir soruşturmada işbirliği yapmayacaklarını açıklamıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), 22 Kasım’da yayımladığı raporda, Amini’nin ölümü sonrasında başlayan sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 416 protestocunun öldüğünü bildirmişti. halktv.com.tr, Dış Haberler

2650410cookie-checkİran ilk kez ölü sayısını açıkladı: 300’den fazla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.