İran’da protestoların 18. günü: Silahlarla peşimizdeler, bize yardım edin

İran’da protestolar devam ederken üniversiteliler ve liseliler dersleri boykot etmeye devam ediyor, Dena petrokimya işçileri iş bırakıyor.

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesiyle başlayan eylemler 18. gününde. Halk sokaklardan geri çekilmiyor. Sabah saatlerinde yapılan protestolarda, eyleme katılanların kimliklerinin rejim tarafından tespit edilmesi riski taşındığı için eylemler yoğunlukla akşamları ve geceleri yapılıyor. Bugüne kadar protestoların 170 kente yayıldığı biliniyor.

Üniversitelerde de eylemler devam ederken bugün liseli genç kadınlar okullarının önünde Tahran ve Şiraz şehirleri başta olmak üzere farklı kentlerde başörtülerini çıkararak eylem yaptılar, derslerini boykot ettiler.

Bir yandan da Dena Petrokimya fabrikası işçileri, 2 aydır maaşları ödenmediği için bugün iş durdurduklarını açıkladı.

Eylemler sürerken İran rejiminin baskıları da artıyor. Yerel basın eylemler süresince 200’den fazla kişinin öldürüldüğünü belirtiyor, öldürülenlerden ismi tespit edilenlerin sayısı ise 128. Yerel kaynaklar Zahedan şehrinde ve Sistan Baluçestan eyaletinde çatışma sonucu yaklaşık 100 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Helikopterle halka ateş açan İran rejimi güçleri protestoları engellemek için her yöntemi deniyor. İran rejimi tarafından bugüne kadar tutuklananların sayısının 10 binden fazla olduğu biliniyor. Ülke genelinde, içerisinde çoğunlukla öğrencilerin bulunduğu Gözaltına Alınanların Durumunu Takip Etme Komitesi tutuklananların nerede ve ne zaman tutuklandığının listesini tamamlamaya çalıştıklarını açıkladı.

Dün gece saatlerinde Tahran Şerif Üniversitesinden öğrencilerin attığı ses kayıtlarında “Bize yardım edin. Polisler tüm kapıları kapattı, İçeride mahsur kaldık. Silahlarla peşimizdeler” diye yardım istekleri öne çıkıyordu. Tahran Şerif Üniversitesinin kapısından okulun içinde yaşananları belgelemek için video çeken bir kadının arabasına doğru polis ateş etti.

Üniversitenin içinde polisin öğrencilere ateş açmasının ardından Tahran halkı, Şerif Üniversitesinin kapısına akın etti. Halk, “Öğrencileri serbest bırakın” sloganlarıyla ve korna sesiyle kapıların önünde ayrılmadı. 40 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Tahran Şerif Üniversitesi İslami Birlik Öğrenci Derneği, Twitter hesabından güvenlik güçlerinin pazar gecesi Şerif Üniversitesinde öğrencilere yaptığı saldırıya dair ayrıntılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamaya göre polis, Enerji Mühendisliği Fakültesi’nde ilk saldırıyı gerçekleştirdi. Enerji Mühendisliği Fakültesi’nin girişine gelen öğrenciler, kendilerini birkaç minibüsle tutuklamaya hazır sivil polislerle karşılaştı. Bu sırada güvenlik güçleri üç öğrenciyi tutukladı, bir öğrenciyi copla saldırarak hastanelik etti.

Protestolar polisin müdahalesi ile engellenemeyince öğrencilere ateş açıldı. Öğrencilerin üzerine kampüsün kapıları kapatıldı.

Tahran Şerif Üniversitesi İslami Birlik Öğrenci Derneği, cumartesi gecesi üniversitenin ana girişine yeni kameralar ve böcek antenleri yerleştirildiğine de açıklamasında yer verdi.

Pazar gecesi öğrencileri otoparka sıkıştıran polisin, özellikle kadın öğrencilere ateş ettiğini ve “vahşice” gözaltına alıp arabalara bindirdiğini açıklayan Şerif Üniversitesi İslami Birlik Öğrenci Derneği, “Üniversiteyi güvensizlik sardı. Sanki avcı avının peşinde gibi bir süreç var önümüzde. Gözyaşı ve korku öğrenciler arasında en az görülen şeylerden biri” dedi.

Tahran Şerif Üniversitesinde yaşananların benzeri ise Cumartesi günü Tebriz Üniversitesinde yaşandı. Tebriz’de internetin nerdeyse tamamen kesilmesiyle o gün kimse kampüste neler olduğunu öğrenemedi ancak yerel basın Tebriz Üniversitesinde öğrencilerin copla saldırıya uğradıklarını ve ateş edilerek birçoğunun yaralandığı belirtti.

Bugün, Şiraz, Yezd, Tehran, Bender Abbas, Elzehra, Tebriz ve Üremiye Üniversiteleri dahil birçok üniversitede derslerin boykotu devam ediyor, öğrencilerin kampüslerde eylemleri sürüyor. EVRENSEL

2637530cookie-checkİran’da protestoların 18. günü: Silahlarla peşimizdeler, bize yardım edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.