İsrail’in Refah’a düzenlediği saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail Ordusu’nun Refah’ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı bir yerleşkeye yönelik düzenlediği saldırıda onlarca kişinin öldüğünü duyurdu.

Yetkililer çoğu kadın ve çocuk olmak üzere çok sayıda yaralının olduğunu açıkladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı ölü sayısının en az 35 olduğunu açıkladı. BM’nin Gazze’de Filistinliler için faaliyet yürüten kuruluşu UNRWA ise en az 50 kişinin öldüğünü ve yaralandığını belirtti.

Filistin Kızılayı, ölenlerin çoğunun Tel Al-Sultan kampındaki çadırlarda yaşadığını belirtti, ölü sayısının artabileceğini söyledi.

İsrail Ordusu, “üst düzey Hamas üyelerinin faaliyet gösterdiği” Refah’taki bir yerleşkeye hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı. Saldırının yol açtığı yangın nedeniyle sivil kayıplar yaşandığı yönündeki haberleri de kabul eden ordu, olayın “inceleme altında” olduğunu söyledi.

Saldırı, İsrail güçlerinin iki hafta önce kara harekatına başladığı kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişinin sığındığı Refah’ın batısındaki Tel Al-Sultan mahallesinde gerçekleşti.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Refah’taki sahra hastanesinin yaralı akınına uğradığını ve diğer hastanelerin de çok sayıda hasta kabul ettiğini söyledi.

Tıbbi yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar, çok sayıda yaralının sağlık merkezlerine getirildiğini aktardı ve “Ekiplerimiz hayat kurtarmak için ellerinden geleni yapıyor” dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Sami Ebu Zuhri Refah’taki saldırıyı “katliam” olarak nitelendirdi ve İsrail’e silah ve para yardımı yapan ABD’yi sorumlu tuttu.

Filistin yönetimi de saldırıyı “çirkin bir katliam” olarak nitelendirdi ve İsrail güçlerini yerinden edilmiş insanların çadırlarını “kasıtlı olarak hedef almakla” suçladı.

AFP’nin aktardığına göre Uluslararası Af Örgütü, Pazartesi günü Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni İsrail’in saldırılarını savaş suçu olarak soruşturmasını talep etti.

Örgüt, saldırıların İsrail ordusunun Gazze’de işlediği “daha geniş bir savaş suçu kanıtı” olduğunu savundu.

Af Örgütü’nün kıdemli direktörlerinden Erika Guevara-Rosas, “Burada belgelenen vakalar, İsrail ordusunun son yedi ay içinde uluslararası hukuku hiçe saydığı, Filistinli sivilleri öldürdüğü ve insan hayatını hiçe saydığı açık bir saldırı modelini göstermektedir” dedi.

Refah’taki Kuveyt hastanesine gelen sakinlerden biri, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hava saldırıları çadırları yaktı, çadırlar eriyor ve insanların bedenleri de eriyor” dedi.

İsrail ordusunun Pazar günü Refah’taki Khirbet al-Adas bölgesine düzenlediği diğer bir saldırıda da en az 5 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Savaş kabinesini toplayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu savaşı sonlandırmayı ve Gazze’den çekilmeyi reddetti.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’ın, savaşın sona ermesi ve İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesini talep ettiği ancak Netanyahu’nun bunu reddettiği ifda edildi. BBC TÜRKÇE

2780500cookie-checkİsrail’in Refah’a düzenlediği saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.