İstanbul Havalimanı’nda pankartla yolcu karşılama sona erdi

İstanbul Havalimanı’nda terminalde pankart kaldırarak yolcu bekleme uygulaması sonlandırıldı. Kurala uymayana ”Hanutçu-Yüzdeci” muamelesi yapılacak. Karşılanacak kişinin ismi bekleme salonunda görevlilere verilip, orada beklenecek. Havalimanında 2019 yılında 5 bin 600 kişiye “Hanut” nedeniyle idari yaptırım uygulandı.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, turistlerin aktarılması ve transferinde en önemli misyonunun havalimanlarına düştüğünü, İstanbul Havalimanı’nda daha modern ve misafir odaklı bir merkez inşa etmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yolcuların terminal çıkışında kargaşayla karşılaşmamaları için “buluşma salonlarını” hizmete aldıklarını kaydeden Şanlı, şunları söyledi:

“Buraya gelen kişi karşıdan kimi beklediğini bilmiş olacak. Yolcu ismi belirttiğinde misafiriyle buluşup yoluna devam edecek. Böylece müşteri geldiğinde ‘Beni kim, nerede karşılayacak?’ gibi tedirginlikleri de bir nebze yok etmiş bulunuyoruz.”

”PANKARTLA YOLCU KARŞILAMAYI HANUTÇULUK OLARAK ADDEDECEĞİZ”

Uygulamanın hazırlığının 3 ay sürdüğünü, deneme süresiyle yolcuların alışması kapsamında bazı hazırlıklar yapıldığını belirten Şanlı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile de gerekli görüşmelerin yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereğince, 31 Aralık’tan itibaren artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız. Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak addedeceğiz. Bununla ilgili yapacağımız eylemleri ilgili kanunlar kapsamında tedrici olarak arttırmış bulunacağız.”

Şanlı, ticari amaçlı karşılama yapmayan bir kişinin pankart gösterme ihtiyacı hissetmeyeceğini, bunun üzerinden hanutçuluk faaliyetine ise asla müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

”5 BİN 600 KİŞİYE HANUTÇULUKTAN İDARİ YAPTIRIM UYGULANDI”

İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Deniz Engin de hanutçuluğa karşı etkin mücadele etmeye devam edeceklerini kaydederek, 2019’da 5 bin 600 kişiye hanutçulukla ilgili idari yaptırım uyguladıklarını vurguladı.

Engin, “Ayrıca, 3 iş yerine kapama cezası getirdik. Bunun dışında da yabancı uyruklu 82 kişiyi hanutçuluktan işlem yaparak, İl Göç İdaresine teslim ettik. 2020’de de hanutçulukla mücadelemiz devam edecek” dedi.

İSİMLERİ EKRANDA GÖRÜLECEK

İGA Havalimanı’ndan alınan bilgiye göre, yeni düzenleme gelen yolcu kapısı önünde görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak.

Yolcularını karşılamak isteyen profesyoneller ile acenteler, buluşma salonuna gelerek, karşılamak istedikleri kişilerin adını görevlilere bildirecek. Uygulama 31 Mart’a kadar ücretsiz olacak. Bu tarihten sonra da operasyonel maliyetleri karşılamak amacıyla cüzi fiyat politikası uygulanacak.

HANUT NEDİR, HANUTÇU KİMDİR?

TDK’ya göre, turist kafilelerini alışveriş etmeleri için belirli dükkanlara götürme işinden alınan yüzdeye ‘hanut’ deniyor.

Bu işe aracılık edenlere de ‘hanutçu’ deniyor. Aynı zamanda yüzde ve komisyon karşılığı iş yapan, başkasının yaptığı iş üzerinden çıkar temin edenlere de yaygın olarak hanutçu deniyor.

2371350cookie-checkİstanbul Havalimanı’nda pankartla yolcu karşılama sona erdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.