İtalya’da sol büyük şehirlerde zafer kazandı

İtalya basında yerel seçimler: ‘Sol büyük şehirlerde zafer kazandı, sağ nakavt oldu, popülistler düştü’

Sol partilerin adayı Roberto Gualtieri’nin, ikinci turda Roma Belediye Başkanı seçilmesi bekleniyor

İtalya’da yapılan kısmi yerel seçimlerde özellikle büyük şehirlerde sol partiler önemli kazanımlar elde ederken, popülist ve sağ partiler kayıp yaşadı. Ülkede yayımlanan gazetelerin tamamına yakını bugün manşetlerinde, “sağın ve popülistlerin çöktüğü” yorumunu yaptı.

3-4 Ekim tarihlerinde yapılan seçimlerde sol partilerin adayları Milano, Napoli, Bologna gibi büyük şehirlerde ilk turda yüzde 50 üzerinde oy alarak belediye başkanlığına seçildi.

Sonuçları en yakından izlenen şehir olan başkent Roma’da ise hiçbir adayın yüzde 50 üzeri oy alamaması nedeniyle 2 hafta sonra 2. tur oylama yapılacak. 2. turda, en fazla oy alan iki aday olan sağ partilerin adayı Enrico Michetti ile sol partilerin adayı Roberto Gualtieri karşı karşıya gelecek.

Sağ partilerin adayı Michetti ilk turda yüzde 30 oyla birinci, Gualtieri ise yüzde 27 ile ikinci oldu. Ancak ikinci turda sol partilerin adayı Gualtieri’nin kazanmasına daha fazla ihtimal veriliyor.

5 Yıldız Hareketi hezimete uğradı

Roma’yı 5 yıldır yöneten 5 Yıldız Hareketi ise başkentte seçimi kaybetti. Seçimlerde yeniden adaylığını koyan Belediye Başkanı Virginia Raggi, yüzde 19 oyla 4 aday içinde son sırada yer aldı.

Popülist 5 Yıldız Hareketi, 2016’daki yerel seçimlerde kazandığı Roma ile birlikte Torino’da da hezimete uğradı.

5 Yıldız Hareketi’nden Roma Belediye Başkanlığı’na seçilen Virginia Raggi, görev süresi boyunca kentin “çürümesi” nedeniyle eleştiriliyordu. Roma’da seçim kampanyasında ağırlıkla, toplanmayan çöpler, şehre inen yaban domuzu sürüleri, bakımsız parklar, işlemeyen toplu taşıma hizmeti tartışılmıştı.

1000’in üzerinde belediye için yapılan kısmi yerel seçimlere katılım oranı yüzde 54,7 oldu. Ülkenin tamamını kapsamayan yerel seçimlerde, toplam seçmenin yaklaşık dörtte birine denk gelen 12 milyon kişinin oy kullanma hakkı bulunuyordu.

Yerel seçimlerin sonuçları ulusal çaptaki siyasi dengeleri bire bir yansıtmasa da, pandeminin başından bu yana seçmen dağılımının ilk göstergesi olması bakımından önem taşıyor.

Kesin olmayan ilk sonuçlar İtalyan basını tarafından “popülistlerin düşüşü”, “sağ nakavt oldu” gibi ifadelerle yorumlandı. İtalya’da özellikle popülist-aşırı sağ çizgideki partilerle özdeşleştirilen “ulusal egemenlikçi” siyasetin de yerel seçimlerde kötü performans sergilediğine dikkat çekildi.

La Repubblica gazetesi manşetinden “Ulusal egemenlikçilerin çöküşü” başlığını attı. Övgü Pınar / BBC TÜRKÇE ROMA

FOTOĞRAF: Sol partilerin adayı Roberto Gualtieri’nin, ikinci turda Roma Belediye Başkanı seçilmesi bekleniyor

2554550cookie-checkİtalya’da sol büyük şehirlerde zafer kazandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.