Japonlar, Ramboların suçundan bıktı

Japonya Başbakanı Yasuo Fukuda başta olmak üzere yetkililer, son olarak bir Amerikan askerinin 14 yaşında bir kıza tecavüz ettiğinin ortaya çıkması ve 38 yaşındaki Amerikalı askerin gözaltına alınması üzerine, bir grup parlamentere, “bunun affedilemez” olduğunu söyledi.

Geçmişte de benzer vakaların meydana geldiğini hatırlatan Fukuda, “Ancak bir kez daha oldu. Bunu çok ciddiye alıyorum” derken, her zamanki itidalli söylemini bir kenara bırakan Dışişleri Bakanı Masahiko Komura ise gazetecilere, “artık yetti” ifadesini kullandı ve “zanlı Japon polisinin elinde olduğuna göre, bu üzücü olayı kanun ve kanıtlar temelinde ayrıntılı bir biçimde soruşturacağız” dedi.

Okinawa adası, 2. Dünya Savaşı’nın sonunda ABD tarafından işgal edildi, 1972’de ise Japonya’ya geri verildi. Ada, ABD ile Japonya arasındaki güvenlik anlaşması uyarınca, Japon toprakları üzerinde bulunan 40 bin kadar askerin yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor. Ancak Amerikan askerlerinin adadaki varlığı halk tarafından hoş karşılanmıyor ve 12 yaşındaki bir kıza 3 Amerikan askerinin tecavüz etmekle suçlanmasından sonra, 1995’ten beri düzenlenen gösterilerle adadaki Amerikan varlığı protesto ediliyor.

38 yaşındaki Tyrone Luther Hadnott’ın, ise dün sabah erken saatlerde tecavüzle suçlanarak gözaltına alındığı, ancak suçlamaları reddettiği belirtiliyor.

Olaydan üzüntü duyduğunu belirten Japonya’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı General Bruce Wright da, Japon yetkililerle samimi biçimde işbirliği yapmayı sürdüreceklerini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.