Japonya 5 Mayıs’tan sonra nükleersiz

Japonya, geçtiğimiz yıl yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ardından aşamalı olarak ülkedeki 54 reaktörü kapattı. Enerji verimliliği tedbirleri sayesinde, ülkede elektrik sıkıntısı yaşanmadı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, “Japonya tüm dünyaya nükleersiz bir geleceğin mümkün olduğunu gösteriyor” dedi.

Levi şöyle devam etti:

“Enerji verimliliği ve yoğunluğun doğru dengelemesi sayesinde, nükleersiz yazı, kışa taşımak da mümkün. Türkiye’de, eğer nükleer santral kurulmazsa elektriklerin kesileceği sıklıkla gündeme geliyor. Sanayisi bu kadar gelişmiş bir ülke olan Japonya’da kapatılan nükleer santrallere rağmen elektriklerin kesilmemesi, bu argümanların gerçekçi olmadığının en güzel örneği. Türkiye de dahil tüm ülkeler, hem Japonya’da yaşanan felaketten, hem de ‘nükleersiz yaz’dan ders almalı, nükleersiz, güvenli bir gelecek için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilere yönelmelidir… Greenpeace’in Enerji [D]evrimi raporu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ile tüm dünyada 2050 yılına dek enerji ihtiyacımızın yüzde 95’inin yenilenebilir enerjilerden karşılanabileceğini gösteriyor.”

İLGİLİ RAPOR: http://www.greenpeace.org/turkey/tr/press/reports/enerji-devrimi-raporu/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.