Jeremy Corbyn Minik Kardeş’te

FARUK ESKİOĞLU – İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, Minik Kardeş çatısında İslington’daki Factory Children Centre’ın açılışına katıldı. Corbyn, Minik Kardeş’in gelişimi ve Koordinatörü Nalan Çoşar’ın çalışmalarına başından bu yana tanık olduğunu belirterek, “Ülke çapında bütün ana okulları 30 saat ücretsiz hizmet vermeli” dedi.

Islington’da (Dalston Junction) Türkçe ve İngilizce eğitim veren çocuk yuvası Minik Kardeş’e kardeş geldi.

Islington’da “107 Matthias Road Mayville Estate N16 8NP” adresindeki Factory Children Centre’in Minik Kardeş’e bağlı anaokulu geçen cuma saat 16’da açılış töreni düzenledi.

Açılışa, İşçi Partisi’nin Lideri Corbyn, belediye meclis üyeleri Joe Calouri, Santiago Bell-Bradford, Jenny Kay ile İlk Eğitim ve Çocuk Bakımı (Early Years and Childcare) Müdürü Penny Kenway ve Yönetim Kurulu Başkanı Khadir Meer katıldı. Açılışta kurum çalışanları, aileler ve Factory Children Centre’ın boya işlerini yapan iki işçi de katılımcıların arasındaydı.

Corbyn ailelerle tek tek ilgilenerek sohbet etti, sorunlarını dinledi, fotoğraf çektirmek isteyenlerle poz verdi. Açılışta kâğıt tabak ve plastik çatalla ikram edilen ev yapımı otantik yiyeceklerin de tadına baktı.

CORBYN’DEN KURUMA VE ÇOŞAR’A ÖVGÜ

Corbyn bölgede önemli hizmeti olan Minik Kardeş’in büyümesinden memnuniyet duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türk kadınları 1980’lerde Hackney’de tekstil atölyelerinde gece gündüz çalışırken Minik Kardeş onların çocuklarına güvenli, üstelik çift dilli bir yuva olmayı başardı. Çift dilli olmak çocukların geleceği için büyük bir şanstır. Açılışını yaptığımız mekân bir zamanlar toplum merkeziydi, şimdi toplum anaokulu olarak hizmet verecek. Parlamentoda ana okulu eğitimi çocukların geleceğini belirlemektedir. Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve daha iyi bir ana okulu, ilkokul, ortaokulu sunmak zorundayız. Edindiğim özel rapora göre iyi bir anaokulu eğitimi alan çocuklar daha başarılı olmaktadır. Ülkenin her köşesinde 30 saat ücretsiz ana okulu hizmeti verilmelidir. Farklı kültürlerin çocuk yaşlarında bir araya gelerek birbirlerinin kültürlerini öğrenmeleri de harika.”

Corbyn, Çoşar’ı yıllar öncesinden tanıdığını belirterek, “Çoşar’ın elinde 1986’dan sakallı ve saçlı gizli bir fotoğrafım bile var” diye şaka yaptı.

Protokoldeki diğer konuklar da yaptıkları kısa konuşmalarda Nalan Çoşar’ın başarısını överek her iki ana okulunun da bölge için önemli olduğu ortak görüşünde birleştiler.

ÇOK KÜLTÜRLÜ ANA OKULU

Çoşar da yeni anaokuluyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İhaleyle kontrat yapmaya hak kazandık. Yeni anaokulu açıldığında 22 çalışanıyla 48 çocuğa hizmet verecek. Bu yeni anaokulu yalnızca Islington sakini olan ailelere hizmet verecek. Öğretmenlerimiz arasında Türkçe konuşanlar da olacak. Ailelerin anaokulları başvuruları için şimdilik Minik Kardeş’i 02079237226 ve Factory Children Centre’i de 020 7060 7487’den aramaları gerekiyor.”

Minik Kardeşler Çocuk merkezi kısa adı “Ofsted” olan (Office for Standards in Education Children’s Services and Skills) denetleme kurulundan “Mükemmel” notuna sahip olduğunu vurgulayan Çoşar, yeni anaokulunda da yılların deneyimiyle aynı kaliteyi sürdüreceklerini söyledi.

MİNİK KARDEŞ’İN SERÜVENİ

Nalan Çoşar Minik Kardeş’in gönüllü bir organizasyon olup, ailelerden oluşan bir yönetim kurulu tarafından idare edildiğini Islington ve Hackney Belediyelerinden destek aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“2007 yılı itibariyle Çocuk Merkezi statüsünü kazandık, ana okulu hizmetlerinin dışında çocukların gelişimlerini ve erken yaş eğitimlerini desteklemek amacıyla ailelerle birlikte çalışmaktayız. Hackney ve Islington bölgelerinde yaşayan ailelere ebeveynlik kursları verilmektedir. Merkezimizde şu anda 3 ay ile 5 yaş gurubu arasında 44 çocuk eğitim almaktadır. Anaokulu’nun amacı ailelerle birlik içerisinde çalışarak, çocuklara sevgi ortamında öz güvenlerini artırmalarını sağlayarak erken yaşta gelişmelerini sağlayacak sıcak bir ortam sağlamaktır. Çocuklar ana dillerini geliştirirken aynı zamanda da İngilizceyi stresiz bir ortamda öğreniyorlar ve okula başladıklarında edepte olmakta zorluk çekmeden eğitimlerini sürdürebiliyorlar.

Deneyimli öğretmenler çocukları gözlemleyerek becerileri ve ilgilerini tespit ettikten sonra çocuklar için özel aktiviteler hazırlıyorlar. En önemli farkındalıklarımızdan birisi ise Anahtar Öğretmenlerimiz. Çocuğun gelişim ve bakımından sorumlu öğretmenler çocuklarla çok iyi bir iletişim ve ilgi kurmalarının sonucunda çocuklar güven duygusuyla yeni deneme öğrenimlere daha açık oluyorlar. Burada çocuklara kültürlerine uygun, besin değeri yüksek sağlıklı yiyeceklerle beslenmelerini sağlıyoruz, bu konuda birçok ailelerden övgü alıyoruz. Kurumuzda çocukların güvenliği ve korunması her zaman ilk planda tutulmaktadır.”

TOPLUMUN EN ESKİ KURUMLARINDAN

Islington’da “53-55 Balls Pond Road London N1 4BW” adresinde faaliyet gösteren Minik Kardeşler Çocuk Merkezi, 1986’da İşçinin Sesi’nin çabasıyla Londra Büyükşehir Belediyesi’nden satın alınan, birleştirilmiş iki ev “İngiltere Türkiyeli Kadınlar Birliği Çocuk Yuvası” adıyla hizmete girmişti.

1995’te adı Minik Kardeş olarak değiştirildi fakat kâr amacı gütmeyen vakıf özelliğini korur. Her yıl olduğu gibi yine genel kurullarında ailelerden yönetim kurulunu seçiyor…

Minik Kardeş’in Koordinatörü Nalan Çoşar ve İşçi Partisi’nin Lideri Jeremy Corbyn

 

 

2283500cookie-checkJeremy Corbyn Minik Kardeş’te

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.