Jeremy Corbyn’in askıya alınan parti üyeliği iade edildi

İngiltere’deki İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn’in anti-Semitizm suçlamaları sebebiyle askıya alınan üyeliği 19 gün sonra iade edildi.

Ulusal İcra Komitesi’nden beş üye, Corbyn’e yönelik anti-Semitizm suçlamalarını görüşmek için toplandı. Toplantının sonucunda kurul, askıya alınan Corbyn’in üyeliğini iade etti.

1983’ten beri milletvekili olan Corbyn’in, kurulun bugünkü toplantısının ardından başka yaptırımlarla karşılaşıp karşılaşmayacağı ise henüz belli değil.

Corbyn, bugün Facebook sayfasında yaptığı yazılı açıklamada, meselenin bir an önce açıklığa kavuşması dileğinde bulunarak, “Söylediğim hiçbir şeyde niyetim böyle değildi. Bu sorunun Yahudi cemaatine verdiği acıdan pişmanlık duyuyorum ve o acıyı şiddetlendirecek veya uzatacak hiçbir şey yapmak istemiyorum. Açık olmak gerekirse, antisemitizmle ilgili endişeler ne abartılıyor ne de büyütülüyor. Vurgulamak istediğim nokta, İşçi Partisi üyelerinin büyük çoğunluğunun antisemitizme derinden karşı çıkan ırkçılık karşıtı olduğu ve bağlı kalmasıydı” dedi.

Kurulun alacağı karara saygı duyacağını belirten Corbyn açıklamasında, “Ömür boyu sürecek inançlarıma uygun olarak partinin ilerlemesine yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.

Rapor sonrasındaki ifadeleri yüzünden üyeliği askıya alınmıştı

Geçen ay İngiltere’deki Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, Corbyn döneminde parti yönetiminin Yahudi karşıtlığıyla mücadele etmekte yetersiz kaldığını açıklayan bir rapor hazırlamıştı.

Corbyn bu rapora “Partideki anti-Semitizmin boyutu, karşıtlarım tarafından büyütüldü” dedikten sonra üyeliği askıya alınmıştı. Askıya alınma gerekçesi olarak rapor değil, rapora verdiği tepki gösterilmişti.

Partinin yeni lideri Sir Keir Starmer, durumun abartıldığını düşünen kişilerin İşçi Partisi’nde yeri olmadığını söylemişti.

Corbyn’in üyeliğinin askıya alınmasına karar veren Ulusal İcra Komitesi’nde yer alan dört kişiden oluşan bir panel bugün Corbyn’in üyeliğinin devamı veya Corbyn’e yönelik daha ağır yaptırımlar uygulama konusunda bir karar vermek için toplanıyor.

Partinin 54 yıldır üyesi olan Corbyn bugünkü toplantı öncesinde Facebook’tan yayınladığı bir paylaşımda İşçi Partisi içindeki anti-Semitizm endişelerinin “abartılmadığını” söyledi.

Ülkedeki en büyük Yahudi örgütü İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu ise Yahudi toplumunun “Bu acınası, özür içermeyen açıklamayı kabul etmediğini” söyledi.

Corbyn döneminde partide yapılan değişiklikler sonucunda Ulusal İcra Komitesi’nde bir avukatın danışmanlığında beş parti üyesinden oluşan bir panel her ay toplanarak anti-Semitizm suçlamalarını inceliyordu. (BBC TÜRKÇE)

2469310cookie-checkJeremy Corbyn’in askıya alınan parti üyeliği iade edildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.