Johnson AB’ye ticaret anlaşması için 15 Ekim’e kadar süre verecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Pazartesi günü yapacağı konuşmada Avrupa Birliği (AB) ile 15 Ekim’e kadar ticaret anlaşması yapılamaması halinde her iki tarafın da “bunu kabul edip, yoluna devam etmesi gerektiğini” söylemesi bekleniyor.

İngiliz basınında yer alan haberlerde Johnson’ın konuşmasında, “Bu tarihin ötesine sarkan takvimleri düşünmenin hiçbir anlamı yok. O vakte kadar bir anlaşma sağlayamazsak, iki taraf arasında bir serbest ticaret anlaşması olacağını zannetmiyorum ve bu durumda, bunu kabul edip yolumuza devam etmemiz gerekiyor” diyeceği belirtildi.

Johnson’ın İngiltere’nin AB üyeliğinden ticaret anlaşması yapmadan ayrılmasını da “olumlu bir sonuç” olarak nitelendireceği ifade ediliyor.

İngiltere, 2016’da yapılan referandumun ardından 31 Ocak’ta AB üyeliğinden resmen ayrıldı. Bu tarihte yılsonuna kadar sürecek olan 11 aylık bir geçiş dönemi başladı.

Bu geçiş döneminde, birçok düzenleme aynı şekilde devam ederken, iki tarafından da başta ticaret olmak üzere Brexit sonrası ilişkilerin niteliğini belirleyecek bir anlaşma yapması öngörülüyordu.

Ticaret anlaşmasıyla ilgili son durum
İngiltere, AB’nin Kanada ile yaptığına benzer bir anlaşma imzalamak istediğini söylüyor.

Anlaşma olmaması halinde ise AB ile Avustralya arasındakine benzer şekilde, ticaretin Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde devam edeceğini savunuyor.

Johnson konuşmasında ayrıca AB ile ticaret anlaşması yapılamaması olasılığına karşı liman ve sınırlarda gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını da söyleyecek.

Ancak kara taşımacılığı sektörünü temsil eden gruplar, geçen hafta içerisinde bakanlara yazdıkları mektupta tedarik zincirinde “ciddi” sıkıntılar olabileceği ve İngiltere’nin “uyurgezer bir halde felakete doğru yürüdüğü” uyarısını yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Pazar günü BBC’ye yaptığı açıklamada, AB ile yürütülen müzakerelerde tıkanıklık yaşanan iki konunu balıkçılıkla ve devlet yardımlarıyla ilgili düzenlemeler olduğunu söyledi. BBC TÜRKÇE

2448430cookie-checkJohnson AB’ye ticaret anlaşması için 15 Ekim’e kadar süre verecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.