“Johnson’u sevgilisi yönlendiriyor” tartışması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sevgilisi Carrie Symonds, gölge başbakan iddialarıyla gündemde.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın iletişim direktörü Lee Cain’in istifası gibi önemli kararların perde arkasında, Johnson’ın nişanlısı Carrie Symonds’ın rolü olduğu öne sürüldü.

Carrie Symonds’ın, sevgilisi Boris Johnson’ın yıllardır birlikte çalıştığı Lee Cain’e başbakanlık konutunda özel kalem müdürü olması için yaptığı teklifi de reddetmesini sağladığı belirtildi.

İddiaya göre Carrie Symonds, Cain ve yakın müttefiki olan diğer danışman Dominic Cummings’in corona virüs salgını sürecini iyi yönetemediğini düşündü. Ardından aralarında İçişleri Bakanı Priti Patel’in de olduğu Johnson’a yakın kadın ittifak Cain’e baskı yapmaya başladı. Bunun üzerine Cain’in istifa ettiği öne sürüldü.

Öte yandan, Johnson’a Cain’i terfi ettirmeyi öneren danışmanı Cummings de istifa ettiğini belirterek yıl başında görevinden ayrılacağını açıkladı. Symonds’ın başta Cummings olmak üzere danışman ekibinin eğitimsiz olmalarına rağmen Johnson’ın her politik kararında etkili olmalarından rahatsızlık duyduğu belirtiliyor.

Hükümete yakın kaynaklar, “Carrie Symonds bir ‘gölge başbakan’ gibi davranıyor ve şu ana kadarki İngiltere başbakanlarının eşleri arasında en nüfuz sahibi olanı” yorumunu yaptı.

İktidar partisinin eski medya başkanı ve hayvan hakları savunucusu olan Symonds’ın geniş bir çevresi olduğu ve koronavirüs sürecinin yönetiminden, porsuk itlaflarını durdurmaya, hatta “abur cubur reklamlarının yasaklanmasına” kadar çeşitli sorunlara müdahale ettiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.