Kalan son kıyılar betonlaşmasın diye o kentte tüm partiler birleşti!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’da Manavgat Nehri’nin denizle buluştuğu bölgede yapılmak istenen 4 yeni golf otelinin kentin betonlaşmadan korunmuş son kıyısını da yok edeceğini savunan ilçede iktidar partisi dâhil tüm partilerin temsilcileri ve meslek odaları Bakanlığın hazırladığı planın iptal edilmesi için bir araya geldi…

Antalya’nın Manavgat ilçesi sahilinde yer alan Ulualan bölgesindeki betonlaşmadan korunmuş son alanda 3 bin dekarlık arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4 ayrı golf oteli için tahsis edilmesini öngören plan ilçe halkını ayağa kaldırdı. İlçedeki tüm siyasi partilerin temsilcilerini birleştiren plana karşı Manavgat’taki esnaf ve meslek odaları ile sivil toplum örgütleri bugün Ulualan bölgesinde ortak basın açıklaması yaptı. Ulualan Koruma Platformu adıyla bir araya gelen ilçedeki STK’ların açıklamasına Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Golf otelleri için sahilde yaklaşık 2 kilometrelik bir alanın kapanacağına dikkat çekilen açıklamada, “Bizler Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan yat limanı ve çekek yeriyle bölgesel ihtiyaçlarımız dikkate alınarak, dayatmayla değil ortak akılla kamu yararı ve halkın yararı göz önüne alınarak planlanmasını istiyoruz” denildi.

Manavgat Ulualan sahilindeki model uçak pistinde bir araya gelen ilçe halkı, bu alanda bulunan 3 bin dekarlık arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4 ayrı golf oteli için tahsis edilmesini protesto etti. İlçedeki meslek odaları ve esnaf örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Ulualan Koruma Platformu adına burada yapılan basın açıklamasına yüzlerce kişi katıldı.

TOPLAM 3 BİN DEKARLIK ALANDA 4 YENİ GOLF OTELİ PLANLANDI

Ulualan Koruma Platformu’nun ortak açıklamasında, Manavgat’ın geleceği olan Ulualan bölgesinin henüz yapılaşmamış olduğuna dikkat çekilerek ilçe belediyesi ve halkın burayı 50 yıldır gözü gibi koruduğu kaydedildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 30 Aralık 2018 tarihinde onaylanan ve yaklaşık 3 bin dekarlık alanın, 3 tanesi konaklamalı ve 750’şer dekar,  1 tanesi de konaklamasız 550 dekar olmak üzere dört ayrı parça halinde sadece ‘Golf Alanı’ kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlandığına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Manavgat halkı olarak, 2019 yılında konuyla ilgili yaptığımız toplantılar sonrasında Ulualan’da golf alanlarını istemediğimizi, buranın daha işlevsel bir şekilde planlanması gerektiği isteğimizi Manavgat Belediye’miz aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamış, golf alanları planlamasına devam edilmiştir. Söz konusu imar planına Manavgat Belediyesi başta olmak üzere ilgili STK ve kurumlarca yapılan tüm itirazlar da aynı şekilde bakanlıkça reddedilmiştir.

‘ULUALAN’I KORUMAYA KARARLIYIZ’

Biz Manavgat halkı olarak kentimizin sahibiyiz, Ulualan’ı korumaya kararlıyız. Bu açıklamayı yaparken de bizler; insan olmanın yanı sıra Manavgat’a gönül ve emek verenler olarak, çocuklarımızın geleceğinin planlanacağı Ulualan’ın golf alanları yapılarak işlevsiz hale getirilmesine karşıyız ve bu konuda bireysel ya da kurumsal tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tepkimiz salt siyasi bir tepki olarak değil, aklımızın, vicdanımızın ve ortak mirasımıza, kentimizin değerlerine saygı merkezine kurulmuş bir dilin dışa vurum şeklidir. Amacımız ayak direme, cephe oluşturmak, birilerini karşımıza almak değildir. Amacımız el birliğiyle, önemli kabul ettiğimiz bu konuyu yetkili mercilere taşıyabilmektir.”

‘GOLFE VE YATIRIMA KARŞI DEĞİLİZ, OYMAPINAR’DA PROJE YAPILDI’

Ulualan bölgesinde ortak akıl ile yapılması gerekenlere ilişkin önerilerin de sıralandığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:“Kentimizin geleceğini yok edecek projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır. 2-Bizler Manavgat halkı olarak Ulualan’ın ‘ben yaptım oldu’  mantığıyla değil, hızlı karar verilmeden, birlikte hareket ederek, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Bakanlıklarımız ve yetkili mercilerle saygı ve işbirliği çerçevesinde planlanmasını istiyoruz. Manavgat’ın ileri görüşlü, aydın, yürekli ve çağdaş insanları yatırıma, golfe karşı değildir. Bölgemizde golf alanı olarak seçilebilecek o kadar çok yer varken, burası olmamalıdır. Oymapınar’ımız daha uygun bir alandır ve geçmişte Bakanlıkça Oymapınar’da proje çalışmaları yapılmıştır. Bu nedenle bizler Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan yat limanı ve çekek yeriyle bölgesel ihtiyaçlarımız dikkate alınarak, dayatmayla değil ortak akılla kamu yararı ve halkın yararı göz önüne alınarak planlanmasını istiyoruz.

‘BAKANLIK HALKIN DÜŞÜNCELERİNİ GÖZARDI EDEREK PLANLADI’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat’ımızın özvarlığı olan bölgemizle ilgili olarak Manavgat Belediyesi başta olmak üzere, STK’lar ve her şeyden önce halkımızın düşünceleri göz ardı edilerek yaptığı bu planlama haksızdır ve halkımıza rağmen yapılan bir çalışmadır. Bakanlıkça yapılan planlamada 2 km’lik sahil şeridimizin tamamı, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmesi ise çocuklarımızın, halkımızın denizle bağlantısının kopması, izole edilmesidir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız hassasiyetlerimizi dikkate alarak golf alanları planlamasını acil olarak iptal etmelidir. Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu’muz çalışmalarını sonuç alıncaya kadar sürdürmeye kararlıdır.”

BELEDİYE BAŞKANI SÖZEN: ‘MANAVGAT’TA 200 5 YILDIZLI OTEL VAR’

Basın açıklamasına destek veren Manavgat Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Sözen ise “Bizler geleceğine sahip çıkan bir kentiz. 200 tane 5 yıldızlı oteli barındıran bir Manavgat’ın geleceği için buradayız. 250 bin bakanlık belgeli yatak kapasitesiyle, Türkiye’nin turizmdeki en büyüğü olan Manavgat için hepimiz buradayız. Böylesine güzel bir kente hiç birimiz zarar vermek istemeyiz. Amacımız bu güzel değerlere bir kat daha katkı yapmak. Dünya çapında konuşulan bir kent oluşturabilmek. Hayal ettiğimiz Manavgat’ı ortaya koyabilmenin en önemli ayaklarından bir tanesi de Ulualan Mevkii’dir” dedi.

‘ULUALAN ORTAK AKILLA PLANLANMALI’

Ulualan bölgesinin 5 bin dönümün üzerinde muhteşem bir yer olduğuna değinen Belediye Başkanı Sözen, bu yerin en büyük özelliğinin, bir ucunun ırmak, bir ucunun deniz, bir ucunun ise Manavgat kenti olduğunu söyledi. Ulualan’ın, Manavgat’ın gelecek 50 yıldaki ihtiyaçlarının kurgulanabileceği bir alan olduğunu dile getiren Sözen, bu alanın ortak akılla planlanması gerektiğini kaydetti.

İLÇEDEKİ TÜM SİYASİ PARTİLER ULUALAN İÇİN BİRLEŞTİ

Ulualan’ı Koruma Platformu’na Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in yanı sıra Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, MHP İlçe Başkanı Noman Enhoş, İYİ Parti İlçe Başkanı HatiCE Avcı, Saadet Partisi İlçe Başkanı İlhami Demiral, BBP İlçe Başkanı Mesut Alkan, DSP İlçe Başkanı Hüseyin Cin de destek vermesi dikkat çekti.

PLATFORM, TOPLAM 37 MESLEK ODASI VE STK TEMSİLCİSİNDEN OLUŞTU

Manavgat Irmağının denize döküldüğü bölgede yapılmak istenen 4 yeni golf oteline karşı tüm ilçedeki kanaat önderlerini bir araya getiren Ulualan Koruma Platformu ise şu isimlerden oluşuyor: Ahmet Boztaş (Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı),  Erşan Özden (Manavgat Çevre Koruma ve Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı), Mehmet Uslu (TÜRSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı), Umut Sertçelik (Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi), Mücahit Tatar (Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı) Bilal Ay (Manavgat Süt ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı), Salim Aksoy (Manavgat Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı), Emin Ersoy (Manavgat Öğrenci Servisleri Kooperatifi Başkanı), Yalçın Zor (İnşaat Mühendisleri Odası Manavgat Temsilcisi), Meryem Özkaymak (Peyzaj Mimarları Odası Manavgat Temsilcisi), Nezih Özgenç (Manavgat Serbest Muhasebeciler, Mali Müş. Odası Bşk.),  Ramazan Taş (Tersane İşletmecisi) Rasim Metin (Manavgat Ziraat Odası Başkanı), Abdullah Akça (Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Bşk.) Mustafa Aydın ( Manavgat Servisçiler Odası Başkanı), Ali Çenesiz (Manavgat Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Başkanı),  Hasan Özcan (Manavgat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı), Sami Dursun Doğan (Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası), Muammer Ünal (Manavgat Şoförler Odası Başkanı), Ahmet Atçı (Mimarlar Odası Manavgat Temsilcisi), Ömer Şahin (S.S. Manavgat Turizm Geliştirme Koop. Başkanı),  Zafer Keçer (Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Manavgat Tems.), Tahsin Yılmaz (Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı), Abdullah Cengiz (Elektrik Mühendisleri Odası Manavgat Tems.), Mehmet Karaçan  (Antalya Eczacı Odası Manavgat Temsilcisi), Sibel Cengiz Kömürcüoğlu (Diş Hekimleri Odası Manavgat Tems), Bünyamin Şimşek (Antalya Tabip Odası İlçe Temsilcisi), Sait Uçar (Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası), Yaşar Bulut (Atatürkçü Düşünce Derneği Manavgat Şube Başkanı), Ünsal Gün (Türkiye Kuvayi Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği Manavgat Şubesi Bşk.), Engin Tüter (Manavgat Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Dernek Bşk.), Salih Özdemir (Emekli Sendikası Temsilcisi), Bülent Irmak (Eğitim-Sen Temsilcisi), Ömer Esen (Türk Eğitim-Sen Temsilcisi), Hasan Kırt Elce (Eğitim-Bir-Sen. Temsilcisi), Ramazan Yılmaz (Eğitim-İş Sen. Temsilcisi), Dr. Muammer Güneş (Manavgat Yükseköğretim Vakfı (MAYÖV) Yönetim Kurulu Başkanı).

2422070cookie-checkKalan son kıyılar betonlaşmasın diye o kentte tüm partiler birleşti!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.