“Kamuda tasarruf” saraya uğramadı

Ekonomistler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Kamuda Tasarruf’ tedbirlerini yetersiz buldu: Kamu ihalelerine dikkat çekti…
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ni açıkladı. Paket kapsamında:

– Kamuda deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımı 3 yıl durdurulacak, yeni bina kiralanmasına izin verilmeyecek.

– Zorunlu ihtiyaçlar hariç kamuda yeni araç satın alma ve kiralama 3 yıl durdurulacak.

– Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirilecek.

– Savunma ve güvenlik hariç, toplu taşıma olan yerlerde, kamuda personel servisi hizmeti sözleşme bitiminde sonlandırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf sağlanması için belirlenen yol haritasını açıkladı. Kamuda radikal tedbirler içeren tasarruf paketine Dr. Mahfi Eğilmez’den kritik bir yorum geldi. Eski Hazine Müsteşarı Eğilmez, “doğru önlemler bulunduğunu” belirtirken, tedbirlerin Cumhurbaşkanlığı’nı da kapsaması gerektiğini vurguladı.

Deneyimli iktisatçı ve Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahi Eğilmez, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf paketine ilişkin kritik bir değerlendirme yaptı.

Mahfi Eğilmez, Twitter’dan yaptığı ilk değerlendirmede, “Doğru önlemler bulunduğunu” belirtirken, söz konusu tedbirlerin “Saray harcamalarını, uçaklarını, konvoylarını, korumalarını kapsamadığı sürece fazlaca işe yaramayacağını” ifade etti.

Eski Hazine Müsteşarı Eğilmez’in mesajı şu şekilde:

Kamu kesimi için hazırlanan tasarruf paketini hızlıca gözden geçirdim. Doğru önlemler var. Bununla birlikte tasarruf önlemleri, saray harcamalarını, uçaklarını, konvoylarını, korumalarını kapsamadığı sürece fazlaca işe yaramaz. Koyanların uymadığı kurallara kimse uymaz.

Ekonomistler, Şimşek’in açıkladığı tedbirlere tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı harcamalarını hatırlatan ekonomistler, duyurulan önlemleri göz boyama olarak nitelendirdi.

Bakan Şimşek’in açıkladığı tasarruf paketinde: Kamuda yeni personel istihdamının üç yıl süreyle emekli olanlarla sınırlandırılması, kamuda üç yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralamanın durdurulması, kamuda çalışanlar için yönetim kurulu ücretlerine tavan sınır getirilmesi gibi kritik tedbirler yer alıyor.

2777200cookie-check“Kamuda tasarruf” saraya uğramadı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.