Kanadalı altın firması 1,5 milyon doları kimlere verdi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – 2021 yılının ilk üç ayında ruhsatı bulunmayan Alamos Gold’un 1,5 milyon dolarlık harcama yapıldığını açıklaması tartışa yarattı…

Çanakkale Kirazlı’da altın madeni projesi bulunan Kanadalı Alamos Gold şirketi geçtiğimiz hafta yayınladığı bir raporda, 2021’in ilk çeyreğinde şirket giderlerinin yanında hükümete ve halkla ilişkiler girişimleri için 1,5 milyon Dolar harcama yapıldığını duyurdu. Kaz Dağları Ekoloji Platformu ise Alamos Gold’un resmi raporunun yayınlanmasının ardından yaptığı basın açıklamasında, “Alamos’un 2021 ilk çeyreğinde hükumete ödediğini beyan ettiği 1,5 Milyon Doların ne kadarı hükumete, hangi kuruma, ne amaçla ödenmiştir? 2019 Ekim ayından bu yana ruhsatı olmayan ve faaliyetlerini durduran şirket bu harcamayı nereye yaptı? Bu süreçte şirketin devlete ödemekle yükümlü olduğu herhangi bir resmi borcu var mıdır?” sorularına yanıt verilmesini istedi.  

Kanadalı altın şirketi Alamos Gold 2021 yılının ilk çeyreğindeki faaliyetlerine ilişkin hazırladığı raporu 28 Nisan’da yayımladı. Raporda, şirketin Çanakkale Kirazlı’daki altın madeni projesine de yer veriliyor.

ALAMOS GOLD’DAN ‘TÜM İZİNLER HALKIN ONAYI İLE ALINDI’ İDDİASI

Raporda, Türk Hükümetinin 13 Ekim 2019’da süresi dolan Kirazlı Altın Madeni İşletme Ruhsatını yenilemediği, ayrıca Ekim 2020’de şirketin Orman İzinlerini de yenilemeyi reddettiği belirtiliyor. Şirketin Kirazlı’da altın madeni açmak için gerekli olan ÇED, Çalışma İzni ve Gayri Sıhhi Müessese İznini aldığına değinilen raporda, Ağı Dağı ve Çamyurt Projeleri ile ilgili temel izinlere de sahip olunduğu kaydedilerek tüm bu izinlerin yerel halkın desteği ve uzun süreli ÇED süreçleri ve halkın onayı sonrası alındığı görüşü savunuluyor.

TÜRKİYE’DEN 1 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT TALEBİ

Ruhsatının yenilenmemesinin haksız ve adaletsiz olduğu iddiasına yer verilen Alamos Gold’un raporunda konunun Uluslararası Tahkim Kuruluna taşınacağı ve Türkiye’den 1 milyar dolar tutarında tazminat talep edileceği kaydediliyor.

ALTIN ŞİRKETİ PARALARI NEREYE HARCADIĞI SORUSU GÜNDEMDE

Raporun en çarpıcı bölümünde ise Alamos Gold’un Türkiye’de yaptığı harcamalara yer veriliyor. Alamos Gold’un Türkiye’de 2010 yılından bu yana 250 milyon dolar harcama yaptığı, bunun 20 milyon dolarının ise ruhsat harcı, orman izinleri vb. için hükumete ödediği belirtilen raporda, halkla ilişkiler ve sosyal girişimler için ise bugüne kadar toplam 25 milyon dolar ödeme yapıldığı bilgisine yer veriliyor. Raporda, 2021 yılının ilk çeyreğinde de yatırımı sürdürmeye, hükümete, halka ve halkla ilişkilere 1,5 milyon dolar ödediği belirtiliyor.

Alamos Gold firmasının raporunun yayınlanmasının ardından Kaz Dağları Ekoloji Platformu’ndan yapılan basın açıklamasında ise raporda yer verilen paraların nereye ve kimlere harcandığı sorularına yanıt verilmesi istendi.

ALAMOS GOLD ŞİRKETİ VE İKTİDARDAN YANIT İSTENİYOR

Açıklamada, Alamos Gold firmasının “Halkla ilişkilere ve sosyal girişimlere bugüne kadar ödediğinizi beyan ettiğiniz 25 milyon Dolar ve 2021 ilk çeyreğinde projenizi sürdürme giderlerine, hükumete, halka ve halkla ilişkilere ödediğinizi beyan ettiğiniz 1,5 milyon Dolar kime, nasıl, ne amaçla ödenmiştir?” sorularına yanıt vermesi talep edilirken iktidarın ise yanıtlaması gereken sorular ise şöyle sıralandı:

‘1,5MİLYON DOLARIN NE KADARI HÜKÜMETE ÖDENDİ’

“Alamos’un 2021 ilk çeyreğinde hükumete ödediğini beyan ettiği 1,5 milyon doların ne kadarı hükumete, hangi kuruma, ne amaçla ödenmiştir? 2019 Ekim ayından bu yana ruhsatı olmayan ve faaliyetlerini durduran şirket bu harcamayı nereye yaptı? Bu süreçte şirketin devlete ödemekle yükümlü olduğu herhangi bir resmi borcu var mıdır? Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik şirketi, Kirazlı Altın madeni projesi kapsamındaki yatırımlarında teşvik imkânlarından faydalanmış mıdır?  Faydalanmış ise bu teşviklerin maddi karşılığı ne kadardır?”

‘CAMİ DUVARI, YOL VE ÇEŞME 1,5 MİLYON DOLAR EDER Mİ?’

“Sayın halkımız, Alamos Gold firması sizi ve ülkemizi borçlu ilan etmektedir” ifadelerine yer verilen Kaz Dağları Ekoloji Platformu’nun açıklamasında, “Kamunun yapması gereken, ama kendilerinin yaptığını söyledikleri; çöp konteyneri temini, cami duvarı yapımı, yol, çeşme, köy sosyal tesisi gibi işler için 1,5 milyon dolar harcadığını söylemektedir. Harcandığı iddia edilen bu para şirketin madencilik faaliyetlerinin yaratacağı yıkımı gizlemek içindir. Tüm bunlar 1,5 milyon dolar eder mi?

‘RUHSATIN OLMADIĞI DÖNEMDE 1,5 MİLYON DOLAR NEREYE HARCANDI?’

Şirketin beyanları oldukça tutarsız ve şaibelidir ve akla rüşvet gibi iddiaları getirmektedir. Rüşvet ise hem alan hem de veren açısından suçtur ve yargılanmayı gerektirir. Kurdun, kuşun, sincapların, köklerinden sökülen ağaçların hakkı için bir kez daha herkese soruyoruz: 2021 yılı ilk üç ayında ruhsatı olmayan ve tüm faaliyetleri durmuş olan şirket, iddia ettiği 1,5 milyon doları nereye harcadı?”

 

Önceki haberAnket: Almanya’da birinci parti Yeşiller
Sonraki haberZanaat ve Tasarım, MINOVA’da Buluştu
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.