Kaş Belediyesi acilen denetlenmeli!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Eski bir vaiz olan 76 yaşındaki Belediye Başkanının ‘beton aşkı’ ünlü turizm cennetinde yaşayanları isyan ettirdi.
 
Antalya’nın Kaş ilçesinde AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in ilçeyi betona boğan uygulamaları turizmcileri ve sivil toplum örgütlerini canından bezdirdi. Son iki yıldır korunan alanlar dâhil olmak üzere pek çok alana iş makineleriyle girilerek büyük tahribatların yaşanmasına neden olan uygulamalara imza atan Belediye Başkanı Kocaer’in usule ve kanunlara aykırı uygulamaları tepki çekiyor. Türkiye’nin tanıtım yüzü olan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı ile Çukurbağ Yarımadası’nda tahribatlara neden olan uygulamalara karşı açılan davaların avukatı Tuncay Koç, “Kaş ta uzun zamandır olan şeyler İçişleri Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nin hiç mi dikkatini çekmemektedir? Devlet yetkililerinin harekete geçmemesi büyük soru işaretidir. Kaş belediyesi acilen denetlenmelidir” diye konuştu.
Tarihi ve doğal değerleriyle Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesi, son yıllarda büyük bir rant ve betonlaşma baskısıyla karşı karşıya. Buna bir de AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in imza attığı ilçenin tarihi ve doğal dokusunu tehdit eden peyzaj ve yenileme çalışmaları eklenince alternatif turizmde Türkiye’ye öncü olan Kaş’ta yaşayanlar isyan etmeye başladı.
4 MİLYONA BİR KENT NASIL ÖLDÜRÜLÜR
Geçtiğimiz hafta kentsel sit alanı olan Kaş Cumhuriyet Meydanı ve ilçenin simgesi Uzun Çarşı Sokağı ve çevresinde belediyece başlatılan 4 milyon TL maliyetli meydan düzenleme çalışması sırasında kimi ağaçların sökülmesi, tarihi dokuya uygun olmadığı belirtilen zemin kaplama taşları döşenmesi ilçede tepkilere neden oldu. Belediye Başkanı Halil Kocaer’in keyfi uygulamalara imza attığını savunan ilçenin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, çalışmaların durdurularak kamuoyunun onayı ve uzmanların görüşlerinin alınmasını talep etti.
KAŞLI STK’LAR BETONA KARŞI HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR
Kaş’ın korunan alanlarında belediyece yapılan uygulamalarla ilgili STK’ların ve yurttaşların açtığı davalar ise sürüyor. 3. Derece Doğal Sit Alanı olan Çukurbağ Yarımadası’nda alanın dokusu tahrip edilerek yapılan mesire yeriyle ilgili açılan davanın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, alanın morfolojik yapısının bozulduğuna dikkat çekildi. Raporda ayrıca yaya yolu yerine araç yolu yapıldığı, 6 metrekare olması gereken büfenin daha büyük ve kıyıya yapıldığı kaydedildi.
DÜNYACA ÜNLÜ KAPUTAŞ PLAJINA VİNÇLE İŞ MAKİNESİ İNDİRDİLER
Türkiye’nin tanıtım kataloglarında yer alan dünyaca ünlü Kaputaş plajına iş makinelerini indirerek alanda büfe, cafe, WC ve çeşitli düzenlemeler yaparak kumsalı şezlonglarla dolduran Kaş Belediyesinin bu uygulamasına da dava açıldı. Söz konusu davayla ilgili bilirkişi raporunda ise alanda inşa edilen yapıların olması gerekenden büyük olduğu belirtildi. Belediyenin uygulaması sırasında kıyının Kaputaş kıyısının doğal topografyası ve doğal bitki örtüsünün tahrip edildiğine de dikkat çekilerek acilen ‘peyzaj onarım planı’ yapılarak alanın iyileştirilmesi gerektiği kaydedildi.
KAŞ’I BETONA BOĞACAK PLANIN YÜRÜTMESİ DURDURULDU
Yine Kaşlı STK’lar ve yurttaşlarca yargıya taşınan 1/25 bin ölçekli Kaş Çevre Düzeni Planıyla ilgili davanın bilirkişi raporunda da, yeni planda doğal alanların korunmadığı kaydedildi. Sit alanı olan Limanağzı ve Çukurbağ Yarımadası’nın bir bölümünün imara açılmasının uygun olmadığı belirtilen bilirkişi raporunda, ilçedeki orman alanlarının da parçalı olarak turizme verildiğine dikkat çekilerek, planın Kaş’ı korumaktan uzak olduğu kaydedildi. Mahkeme ise bilirkişi raporunu dikkate alarak Kaş’ı betona boğacak olan çevre düzeni planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Eski bir vaiz olan 76 yaşındaki Belediye Başkanının ‘beton aşkı’ ünlü turizm cennetinde yaşayanları isyan ettirdi.
Eski bir vaiz olan 76 yaşındaki Belediye Başkanının ‘beton aşkı’ ünlü turizm cennetinde yaşayanları isyan ettirdi.
Kaş’ı betona karşı korumak isteyen STK’ların ve yurttaşların açtığı davaların avukatı Tuncay Koç, yakın zamanda karar çıkması beklenen her üç davada da duruşma günü beklediklerini kaydederek Kaş’ta yaşanan hukuk ihlallerini ve tepki çeken uygulamaları değerlendirdi.
AV. TUNCAY KOÇ: ‘KAŞ BELEDİYESİ ACİLEN DENETLENMELİ’
Son yıllarda ardı ardına tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden uygulamalara imza atan Kaş Belediyesi’nin, tarihi ve doğal sit ve sürdürülebilir turizm gibi bir derdinin bulunmadığı görüşünü savunan Koç, “Kaş Belediye Başkanlığı, Kaş’ın bu değerlerini yok ederek sadece kendi yandaşlarına ihale yaratmaktadır. İnceboğaz ve Kaputaş plajları için alınan bilirkişi kararları ve uygulamaların 2863 sayılı Tabiat Varlıklarını koruma Kanununa aykırılıkları saptanmışken, devlet yetkililerinin harekete geçmemesi büyük soru işaretidir. Ayrıca hiçbir yasal izin olmadan Hidayet Koyu’nda yapılan işletmeyi kimler niçin korumaktadır? Kaş’ta uzun zamandır olan şeyler İçişleri Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nin hiç mi dikkatini çekmemektedir? Kaş belediyesinin bu hoyrat tutumuna son vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde zararını bütün Kaş halkı ve Türkiye görecektir. Kaş gibi denizaltı ve doğal tarihi güzelliği ünlü bu beldemiz turist çekmeyecektir. Kaş belediyesi acilen denetlenmelidir” görüşünü dile getirdi.
VAİZLİKTEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
Tepkilerin odağında bulunan AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, 76 yaşında eski bir Vaiz. 1989 yılında ANAP’tan belediye başkanı adayı olduğu seçimleri kazanamadı. 2004 yılında AKP’den aday olmak isteyen ancak bu talebi kabul edilmeyen Kocaer bağımsız aday olarak girdiği yerel seçimlerde Kaş Belediye Başkanı oldu. Belediye Başkanı olduktan bir süre sonra da sonra da AKP’ye katıldı. Ancak 2009’da gerçekleşen yerel seçimler öncesinde, bugün de tartışma konusu olan meydan düzenleme projesi başlatan ve Kaş halkından büyük tepki gören Kocaer’in kurul onayı olmadan başlattığı çalışma seçimleri kaybetmesinde önemli bir etken oldu. 2009 yerel seçimlerinde koltuğu CHP’nin adayı Abdullah Gültekin’e kaptıran Halil Kocaer, 2014’teki yerel seçimlerde AKP’nin adayı olarak girdiği seçimlerde ise koltuğunu geri alarak yeniden Kaş Belediye Başkanı seçildi.
OĞLU FETÖ’DEN CEZAEVİNE, KENDİSİ DEMOKRASİ NÖBETİNE GİTTİ
1940 doğumlu olan Kocaer, Türkiye’nin en yaşlı belediye başkanlarından biri olarak anılıyor. 15 Temmuz’un ardından oğlu ve yeğeni FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan Kocaer, ilçe meydanında düzenlenen demokrasi nöbetlerinde ise en önde yer almıştı.
2037600cookie-checkKaş Belediyesi acilen denetlenmeli!
Önceki haberPISA Sonuçlarının Öğrettikleri: Neden Öğretemiyoruz? Neden Öğrenemiyoruz?
Sonraki haberSaldırıyı TAK üstlendi!
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.