Kaş Belediyesi Patara’da arazi satacak

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Patara antik kenti yakınında bulunan belediyeye ait 4 parselde toplam 43 bin m2 arazinin satışı Meclis gündeminde…

AKP’li Kaş Belediyesi, Patara antik kentinin bulunduğu Gelemiş Mahallesi’ndeki kuruma ait 43 bin m2’lik araziyi satışa çıkaracak. Kat karşılığı müteahhite verme yoluna gidilmesi de düşünülen arazilerle ilgili konu 3 Nisan’da yapılacak Belediye Meclisi toplantısının gündemine alındı. Borç yükü altında olduğu öne sürülen belediyenin arazi satışıyla kaynak yaratmayı amaçladığı iddia ediliyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara antik kenti yakınındaki belediyeye ait araziler satışa çıkarılacak. Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) sınırları içerisinde yer alan 4 parsel arazi toplam 43 bin metrekare. Geçmişte korunan alanda inşa edilen tartışmalı yazlık kooperatif konutlarının bulunduğu bölgede yer alan ‘arsa’ vasıflı arazilerin de yapılaşmaya açılması bekleniyor.

ARAZİ SATIŞI MECLİS GÜNDEMİNDE

AKP’li Kaş Belediyesi’nin 3 Nisan Pazartesi günü yapacağı Meclis Toplantısının da gündemine alınan arazi satışıyla ilgili maddede şu ifadelere yer verildi: “Gelemiş mahallesi ndeki belediyemize ait 77 ada 2 parsel, 76 ada bir parsel, 75 ada 2 parsel, 80 ada 1 parsel numaralı taşınmazların satılması ve/veya kat karşılığı inşaat işinin yaptırılması konusunun görüşülmesi.”

DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRAS YAPILAŞMA BASKISI ALTINDA

Dünyaca tanınan Patara antik kentinin bulunduğu sahil uzun kumsalıyla da dikkat çekiyor. Bu kumsal, Caretta caretta türü Akdeniz deniz kaplumbağalarının üreme ve yuvalama alanı olarak koruma altında. Antalya ve Muğla illeri sınırlarını kapsayan Patara ÖÇK Bölgesi ise kumsalın yanısıra arkeolojik ve doğal sit alanlarını kapsıyor. Patara antik kentiyle iç içe bulunan Gelemiş Mahallesi, bölgedeki önemli turistik alanlardan biri. Son yıllarda kaçak ve plansız yapılaşma baskısı altındaki bölgede pandemi sonrasında villa turizmi öne çıkmaya başladı.

2678370cookie-checkKaş Belediyesi Patara’da arazi satacak
Önceki haberPınar Selek davasında `kırmızı bültenle arama ve gıyabi tutuklamaya devam` kararı
Sonraki haberKavgada Söylenmez Şey!
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.