Kasaplar Odasından Vali’ye Kesik Minare desteği!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, tartışmalara neden olan Kesik Minare’yle ilgili restorasyonu değerlendirerek, “Sayın Valim en güzelini yapmıştır” dedi.  

Kurban Bayramı öncesinde açıklama yapan Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, kentte tartışmalara neden olan tarihi Kesik Minare’nin restorasyonuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Sayın Valim en güzelini yapmıştır. İnşallah hep beraber gider orada namaz kılarız. Eski bina demekle olmaz. Orayı güzelleştiren içindeki ibadet olur” diye konuştu. 

Antalya Kaleiçinde bulunan tarihi Kesik Minare’de yapılan restorasyon sırasında kentin simgelerinden biri olan minareye külah takılması kentteki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanırken konuyla ilgili tartışmalar ise sürüyor.

PAGAN TAPINAĞI VE KİLİSE OLARAK KULLANILAN YAPI 2 BİN YILLIK

Geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan tarihi yapının, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sırasıyla pagan tapınağı, kilise ve cami olarak kullanıldığı biliniyor. 15. Yüzyılda kenti yöneten Şehade Korkut döneminde minare eklenen  yapı, 1896’de çıkan yangından sonra ise kullanılamaz hale geldi. Bu yangında yok olan minarenin külahı nedeniyle “Kesik Minare” olarak anılan tarihi yapı, kentin en önemli simgelerinden biri olarak biliniyordu.

MÜZEPARK OLACAKTI, CAMİ OLARAK RESTORASYONA BAŞLANDI

Çevresiyle birlikte korunarak geçirdiği bütün evreleri yansıtacak biçimde onarımı planlanan Kesik Minare Camii’nin müzepark yapılması planlanıyordu. Ancak bölge koruma kurulunun aldığı bu yöndeki karar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün itirazı üzerine Koruma Yüksek Kurulu tarafından bozuldu ve tarihi yapının onarılarak yeniden işlevlendirilmesi aşamasında cami fonksiyonu verilmesi kararlaştırıldı. Bu karara karşı meslek odalarının açtığı davanın ardından başlayan hukuk süreci  devam ederken Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Ocak 2019’da başlattığı restorasyon projesiyle yapının ayağa kaldırılması planlandı.

20 MİLYONA YAKIN BÜTÇEYLE 2020’DE BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Yalaşık 20 milyon liraya mal olması beklenen restorasyon çalışmasının 2020 yılı ortalarına doğru tamamlanması planlanıyor. Ancak yapılan restorasyon tamamlanmadan kentin simgesi Kesik Minareye külah eklenerek şantiye alanında ezan okunmaya başlanması Antalya’da tartışma yarattı. Kesik minarenin kentin hafızasında yer eden bir simge olduğuna değinen meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve siyasiler ortak bir açıklama yaparak yapılan hatadan dönülmesini talep etti. Kesik Minareye eklenen külahın sökülerek tarihi yapının çervesiyle birlikte müzepark olarak hizmet vermesini isteyen Kaleiçi Ortak Akıl Platformu’nun bu çağrısı Antalya Müftüsü’nün tepkisini çekti.

ANTALYA MÜFTÜSÜ EZAN VE MİNARE  KARŞITI OLMAKLA SUÇLADI

Antalya Müftüsü Osman Artan, Kesik Minare önünde açıklama yapan Kaleiçi Ortak Akıl Platformu bileşenlerini ihanetle suçlayarak, açıklamaya destek verenlerin ezan ve minare karşıtı olduklarını savundu.

VALİ KARALOĞLU ‘KÜLAH TAKILMASA YAĞMURDA ÇÖKERDİ’ DEDİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da yaptığı açıklamada Kesik Minare’deki restorasyon çalışmasının bilim insanlarının gözetiminde ve kurallara uygun yapıldığını belirterek, külahın takılmaması durumunda minarenin bu yılki yağmur ve fırtınada çökeceğini dile getirdi.

AKP, MHP VE ENSAR VAKFINDAN ORTAK KARŞI AÇIKLAMA

Kesik Minare’de bir yandan restorasyon çalışmaları devam eden diğer yandan da kentteki tartışma sürüyor. Aralarında AKP, MHP, BBP, SP ve YRP gibi siyasi partilerin il teşkilatlarıyla Diyanet-Sen, Eğitim Bir-Sen, AGC, Alperen Ocakları ve Ensar Vakfı gibi çok sayıda vakıf, dernek ve iş örgütünün bulunduğu bir başka grup ortak bir karşı açıklama yaparak “kentin hafızası korunsun” diyenleri kınadı.

‘DERTLERİ BİLİME UYGUNLUK DEĞİL, CAMİYE KARŞI DURMAK’

Kendilerine Antalya Platformu adını veren grubun sözcüsü Metin Doğan, “Restorasyon işini bilen kişilere, bilim adamlarına bırakaım” diyen zihniyetin asıl derdinin eserin bilime uygunluğu değil, yeniden cami olarak anılmasına karşı durmak olduğunu savundu.

RESTORASYON TARTIŞMASINA KASAPLAR ODASI BAŞKANI DA KATILDI

Ancak restorasyon tartışmaları bununla da bitmedi. Konuyu son olarak gündemine alan kişi ise Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yadımcı oldu.

YARDIMCI: ‘SAYIN VALİM EN GÜZELİNİ YAPMIŞTIR’

Antalya’dan yayın yapan bir internet video kanalına röportaj veren Yardımcı,  Kesik Minare’yle ilgili restorasyon tartışmalarına değinerek şunları söyledi: “Neden restore edilen, güzelleştirilen bu yer tartışma konusu oluyor ki? Bence yapılan her şey güzeldir. Ben oranın Şehzade Korkut Camisi olduğunu biliyorum. Tarihe dayanırsa Şehzade Korkut Camisinin ben isterim ki ibadete de açılmasını. Çünkü neden? Sayın Valimin yaptığı en doğru. Sayın Valim 3 yıldır Antalya’da. Üç yıldır gördüğümüz, izlediğimiz; her toplantıya koşturur, her köye gider, her yere gider. Sayın Valim en güzelini yapmıştır. İnşallah hep beraber gider orada namaz kılarız. ‘Eski bina’ demekle olmaz. Orayı güzelleştiren içindeki ibadet olur. Biz de gideriz. Oranın tozlanıp paslanacağına, her gün oraya, camiye giden ibadet yapan kişiler orayı temiz tutar. Bence en güzel kararı vermiş, sayın Valim. Tabii ki biz onun bildiği bizim için gerçekten örnek. Kendisine teşekkür ediyoruz.”

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ ‘SAMİMİ DESTEK’ OLARAK DUYURDU

Öte yandan Antalya Kasaplar Odası Başkanı Yardımcı’nın açıklamalarını içeren videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, “Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı’dan Şehzade Korkut Camisinin restorasyonuna samimi destek!  Hem tarihi caminin restorasyonu hem de Antalya’ya yaptığı hizmetler için Antalya Valimiz [email protected]’na teşekkür etti. Biz de kendisine teşekkür ediyoruzRestorasyon faaliyetimizi zaten onlarca bilim insanı ve uzmanlarımızla yürütüyoruz. Osman bey; oda başkanı ve sade bir vatandaş olarak kendine has üslubuyla binlerce/yüzbinlerce insanın orada ibadet etme aşkını, heyecanını samimi şekilde ifade etti. Bu hissi bilen bilir” ifadelerine yer verdi.

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı’nın Kesik Minare’deki restorasyon tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerini içeren videoyu izlemek için: Şehzade Korkut Camii – Osman Yardımcı

2325380cookie-checkKasaplar Odasından Vali’ye Kesik Minare desteği!
Önceki haberUÇAK TÜRBÜLASTAN ÇIKTI MI YOKSA DÜŞÜŞ DEVAM MI EDİYOR?
Sonraki haberKaz Dağının görünmeyen yüzü!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.