Kaş’ta imara açılan zeytinlik arazi Erdoğan’ın eski ortağına ait çıktı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – İktidara yakın çevrelerin tam 13 yıldır imara açtırmak için uğraştıkları sit alanı ve zeytinlik arazinin, 2016’da Erdoğan’ın eski iş ortağı olan Ergun Bodur’un şirketine devredildiği ortaya çıktı.
Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden biri olan Kaş ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Çukurbağ Yarımadası’nda kişiye özel imar planıyla yapılaşmaya açılan 119 bin metrekarelik arazinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski iş ortağına devredildiği ortaya çıktı. Kaş ilçe merkezi ile İnceboğaz Plajı arasında yer alan zeytinlik vasfındaki arazi, 2007 yılında aralarında Cihan Kamer’in de yer aldığı Erdoğan’a yakın iş insanları tarafından satın alınmış, daha sonra ise imara açılması için hummalı bir çalışma başlamıştı. 2011’de eski Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan’ın oğlu Selim Doğan’ın üzerine kaydedilen 30 milyon Avroluk arazi, 5 Şubat 2016’da ise Erdoğan’ın eski iş ortağı Ergun Bodur’un şirketi olan Kösdağ Ambalaj’a devredildi. 2014 yılında ‘zeytinlik’ vasfı değiştirilerek ‘tarla’ olarak tapuya kaydettirilen arazi, geçtiğimiz Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca askıya çıkarılan planda ise Çukurbağ Yarımadası’nda ‘Ekolojik Turizm’ vasfı verilerek yapılaşmaya açılan iki büyük parselden biri oldu. Çukurbağ Yarımadası’nda imara açılan diğer parsel ise CHP eski lideri Deniz Baykal’ın da 16 bin metrekarelik hissesinin yer aldığı arazi olmuştu.

ÇUKURBAĞ YANGINI İMAR RANTINI YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Çukurbağ Yarımadası, geçtiğimiz Mayıs ayında çıkan yangınla ülke gündemine gelmişti. Özel mülk olan makilik ve zeytinlik arazide çıkan yangın, bölgenin imara açılacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Ancak Çukurbağ Yarımadası’nın batı ucu zaten 1980’lerin ortalarından itibaren imara açılmış ve betonlaşmaya başlamıştı. Yanan araziler olmasa da yarımadada iki ayrı parsel bu endişelerin ardından onaylanan imar planıyla yapılaşmaya açıldı.

BAKANLIK ‘EKOLOJİK TURİZM’ VASFIYLA İKİ PARSELİ İMARA AÇTI

Üçüncü Derece Doğal Sit Alanı olan Çukurbağ Yarımadası’nın bu vasfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Aralık 2018’de ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak değiştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 9 Haziran 2020 tarihinde ise Çukurbağ Yarımadası ile Limanağzı bölgelerini kapsayan korunan alanlarla ilgili yeni imar planını askıya çıkardı. Hazırlanan planın Çukurbağ Yarımadası’nı kapsayan kısmında ‘Ekolojik Turizm’ vasfı verilerek imara açılan iki ayrı parselden biri yarımadanın doğu ucunda yer alan 46/48 ada parsel numaralı 119 bin metrekarelik araziydi.

BÜYÜK İMAR RANTI VURGUNUNUN ÖYKÜSÜ 2007’DE BAŞLADI

Bir yanı Yunan Adası Meis’e bakan diğer yanı ise Kaş’ın Yat Limanı manzaralı olan arazi, 2007 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan iş insanı Cihan Kamer ile Erdoğan’ın aile dostu eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan’ın oğlu Selim Doğan tarafından satın alındığı iddia edilmişti. Ardından ise 6 milyon Avro’ya satın alındığı öne sürülen söz konusu arazinin imara açılması için hummalı bir çalışma başlatıldı.

BELEDİYE ‘KONUT AMAÇLI İMAR PLANI’ İÇİN GÖRÜŞ İSTEDİ

Cihan Kamer’in Antalya’da ticari ortaklığı bulunan bir iş adamı tarafından takip edilen arazinin imara açılması girişiminin önündeki en büyük engellerden biri, sit alanı ve ‘zeytinlik’ vasfında olmasıydı. Dönemin Kaş Belediye Başkanı AKP’li Halil Kocaer, 25 Aralık 2008 tarihinde, o dönemki adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı’na bir yazı yazarak sit alanı niteliğindeki arazinin imar planları bulunmadığını, bu nedenle yeni hazırlanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapılmasını talep etti. Arazinin imara açılmasına kesin gözüyle bakan Kaş Belediyesi, ilgili kamu kurumlarına yazı yazarak konut amaçlı mevzi imar planı yapılması konusunda görüş talebinde bulundu.

‘TARIM DIŞI KULLANIMA UYGUNDUR GÖRÜŞÜ’

Dönemin Antalya Tarım İl Müdürlüğü, Kaş Belediyesi’nin talebiyle yapılaşmaya açılması planlanan arazi için “Tarım Dışı Amaçlı Kullanımı Uygundur” görüşü bildirdi. Birçok kurumdan ‘olumlu’ görüş verilmesine karşın 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde belediye yönetimi değişince milyarlarca liralık imar rantı vurgunu planlanan arazinin imara açılması girişimleri de askıya alındı.

ESKİ BAŞKAN YENİDEN SEÇİLDİ, İMAR GİRİŞİMLERİ HIZLANDI

Bu gelişmelerin ardından Cihan Kamer’in imar girişiminden çekildiği, arazinin ise 19 Ocak 2011 tarihinde Selim Doğan’a devredildiği iddia edildi. 2014 yılına gelindiğinde yerel seçimlerde AKP’den aday olan Halil Kocaer yeniden Kaş Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Bir süre sonra ise arazinin imara açılması girişimleri yeniden hızlandı. Arazinin imara açılmasının önündeki engellerden biri olarak görülen ‘zeytinli tarla’ niteliğinin değiştirilmesi ve tapu kaydına ‘tarla’ olarak işlenmesi için 15 Ağustos 2014 tarihinde dönemin Kaş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı.

İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCE OLUMSUZ, ARDINDAN OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ

İlçe tarım müdürlüğü, 25 Ağustos 2014 tarihinde başvuruya verdiği resmi yanıtta, talep edilen cins değişikliğinin uygun görülmediğini bildirdi. Ancak bu yanıtın ardından iddialara göre dönemin AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer devreye girdi ve Kaş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne yeni bir başvuru daha yapıldı. Bu kez siyasi baskılar sonuç verdi ve bir ay önce uygun görülmeyen zeytinlik arazinin vasıf değişikliği uygun bulundu. Dönemin Kaş Tarım İlçe Müdürü Gökhan Göktaş imzasıyla 24 Eylül 2014 tarihinde verilen yanıtta, arazinin cins değişikliğiyle ilgili talebin ‘uygun’ bulunduğu kaydedildi.

BAKANLIK HAZİRAN 2020’DE DUYURDU: İKİ PARSEL İMARA AÇILDI

Ardından ise ‘tarla’ vasfı arazinin tapu kaydına işlendi. Ancak uzmanlara göre zeytinlik vasfının değiştirilmesi mahkeme kararı ile mümkün olabiliyor. Bu işlemlerin ardından sıra iki yanı deniz manzaralı 119 dekarlık arazinin imara açılmasına gelmişti ve beklenen gelişme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 9 haziran 2020 tarihinde  yaptığı duyuruyla gerçekleşmiş oldu. Buna göre Kaş Çukurbağ Yarımadası ve Limanağzı bölgeleri için hazırlanan 1/25 Bin Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılmıştı. Yeni imar planında Çukurbağ Yarımadası’nın yapılaşmadan korunmuş kesimlerinde iki ayrı bölgenin ‘Ekolojik Turizm’ alanı olarak yapılaşmaya açılması dikkat çekmişti. Bu iki parselden biri, yaklaşık 13 yıldır iktidara yakın iş insanları tarafından imara açılması için uğraşılan 119 dekarlık parsel, diğeri ise 16 bin metrekarelik kısmı eski CHP lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a, aynı ölçüdeki bir diğer hissesi de Baykal’ın akrabası olan bir iş adamına ait olan 50 dekarlık parseldi. (1)

İMARA AÇILAN ARAZİ, ÜSKÜDAR KISIKLI MERKEZLİ BİR FİRMAYA AİT

Çukurbağ Yarımadası’nın betonlaşmadan korunmuş en değerli bölgesinde yer alan söz konusu arazin söz konusu arazi, bugünkü tapu kayıtlarına göre İstanbul-Üskudar (Kısıklı) merkezli bir ambalaj firmasına ait görünüyor. Firmanın adı, Kösdağ Ambalaj Ürünleri Ticaret A.Ş. Kurucuları ise Ahmet Hasan Kösdağ ile Ergun Bodur.

ERDOĞAN’IN ESKİ İŞ ORTAĞININ ŞİRKETİ ÇIKTI

Ergun Bodur’un adı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı ve önceki dönemlerde kurduğu ya da yöneticisi olduğu ticari şirketlerde öne çıkıyor. 16 Aralık 2003 tarih, 5947 sayılı Ticari Sicil Gazetesi’nde kuruluşu ilan edilen 100 milyar lira sermayeli ‘Yenidoğan Gıda Pazarlama ve Tic. A.Ş.’nin bir numaralı kurucusu olarak Atilla Özokur’un adına yer verilirken şirketin iki numaralı ortağı Ergun Bodur, üç numaralı ortağı Reşat Sözen, dört numaralı ortağı Recep Tayyip Erdoğan, beş numaralı ortağı Mustafa Erdoğan, altı numaralı ortağı ise Ziya İlgen’den oluşuyordu.

YENİDOĞAN GIDA, ERDOĞAN’IN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE KURULDU

Erdoğan’ın Başbakanlık görevini yürüttüğü sırada kurduğu ‘Yenidoğan Gıda Pazarlama’, Ülker Grubunun büyük reklam kampanyalarıyla piyasaya sürdüğü Cola-Turka’nın dağıtımını üstleniyordu. Daha önce kurulan Emniyet Gıda ve İhsan Gıda gibi diğer şirketlerle benzer yöneticilerden oluşuyordu. Ülker Grubunun ürünlerini dağıtımını yapan bu şirketlerde değişmeyen yöneticilerden biri olan Ergun Bodur ve Atilla Özokur, Ülker ailesine yakın isimler olarak biliniyor. Mustafa Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşi, Ziya İlgen ise adı 15 Temmuz’dan sonra daha çok gündeme gelen Erdoğan’ın eniştesi. Reşat Sözen ise Erdoğan’ın yakın dostlarından biri olmasının yanında AKP’nin Yalova’daki kurucuları arasında yer alıyor.

ERDOĞAN, ‘BAŞBAKANLIK MAAŞIYLA GEÇİNEMEM’ DEMİŞTİ

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Ülker’in bayiliğini üstlenen şirketlere ortak olmasına yönelik eleştirilere, “Ticaretten kazancım olmasa Başbakanlık maaşıyla geçinemem” yanıtını vermişti.

KAŞ’TAKİ ARAZİYİ DEVRALAN ŞİRKET 2015’TE KURULDU
Ocak 2015’te kurulan Kösdağ Ambalaj Ürünleri A.Ş., Ergun Bodur’un Ahmet Hasan Kösdağ ile birlikte yönetim kurulu üyesi olduğu bir şirket. Şirketin en son Ekim 2018’de güncellenen yönetim bilgilerine göre Ergun Bodur ve Kösdağ aynı şekilde yönetici olarak görevlerini sürdürdüğü görülüyor. Şirketin iştigal konuları arasında yalnızca ambalaj değil, her türlü emlak, inşaat ve gayrimenkul alım satımı da yer alıyor. İmara açılan Kaş’taki arazi, Selim Doğan üzerine kayıtlı iken 5 Şubat 2016’da Kösdağ Ambalaj şirketine devredildi.

KİŞİYE ÖZEL PLAJ VE İSKELE YAPILABİLECEK

Bakanlığın onayladığı imar planına göre iki yanı deniz manzaralı olan bu büyük arazide eko-turizm amaçlı yapılaşmaya izin verilirken ayrıca kıyı kesimlerinde ise kişiye özel rekreasyon alanları oluşturulabilecek. Bu detay, kişiye özel plaj, yat bağlama iskelesi, kamelyalar ve günübirlik alanlar yapılabileceği anlamına geliyor. Şimdi gözler Kaş’ın bugüne kadar doğal yapısını korumuş olan bu bölgesinde nasıl bir yapılaşmanın başlayacağına çevrilmiş durumda.

(1) https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2020/06/24/kas-cukurbag-yarimadasinda-kisiye-ozel-imar-plani/

2439640cookie-checkKaş’ta imara açılan zeytinlik arazi Erdoğan’ın eski ortağına ait çıktı!
Önceki haberKöylülerden bakanlığa ‘ağaçlara kıymayın’ çağrısı!
Sonraki haberİNGİLTERE… Güldürü ağlamaktır. Acıdır, acıklıdır, alaycıdır…
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.