Kaş’taki Kaymakamlık lojmanı iki lüks villa ile takas edildi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaymakam evi ile kamu personelinin kullandığı 6 dairelik 3 katlı lojman, Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki lüks villa ile takas edildi. Antalya YİKOB’un yürüttüğü çalışmayla takas edilen villalar, 480 bin liralık sözleşme tutarıyla geçtiğimiz ay tadilata alındı…

Eski ve yıprandığı gerekçesiyle Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca yürütülen çalışma kapsamında kamuya ait taşınmazlara 8 milyon TL, takas edilen villalara ise 6.8 milyon TL değer biçildiği öğrenildi. Ağustos 2020’de gerçekleşen takasın ardından Kaymakamlık konutu olarak kullanılması planlanan iki lüks villa için 480 bin lira bedelle 11 Aralık 2020 tarihinde tadilat sözleşmesi imzalandı. Takas sürecinde Kaymakamlık konutu ve lojman için arazisiyle birlikte 12 milyon liralık teklif sunan Ş.Y adlı iş insanının iki hafta sonra bu teklifini geri çektiği ancak takas işleminden sonra komisyonun belirlediği 8 milyonluk bedel üzerinden taşınmazı takası gerçekleştiren villaların sahibinden satın aldığı öğrenildi. Kaş’ta yürütülen bu sessiz sedasız takas işleminde lüks villaların sahibinin ise Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirketlerden biri olan ALDAŞ’ın genel Müdürü Kıvanç Bülent Kuzay olduğu ortaya çıktı.

Kaş Kaymakamlığı 12 Şubat 2020’de Antalya YİKOB’a resmi bir yazı yazarak Kaş ilçe merkezinde yer alan Kaymakam evi ve personel lojmanının eskiyip yıprandığını gerekçe göstererek 1982 yılında yapılan binaların devir ya da takas yoluyla taşınması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi. Kaymakamlığın gerekçelerinden biri de lojmanların otel ve pansiyon gibi müzikli mekânlara yakın olmasıydı. Binaların tamir ve bakım masraflarının arttığı öne sürülen yazıda, ihtiyacı da karşılamadığı belirtildi.

KAYMAKAM EVİ VE PERSONEL LOJMANI VALİLİĞİN MÜLKİYETİNDE

Kaş ilçe kaymakamının kullandığı, merkez Andifli Mahallesi 25 ada/3 nolu parselde bulunan kaymakam evi ile 6 daireden oluşan 3 katlı lojman binası için deprem raporu hazırlatıldığı ve her iki binanın da ekonomik ömrünü tamamladığı öne sürülerek yıkılıp yeniden yapılması gündeme geldi. Toplam 1314 metrekarelik arazi üzerinde bulunan ve mülkiyeti Antalya İl Özel İdaresine ait olan binalar, 2014’te yürürlüğe giren 6360 kanun uyarınca kurulan Antalya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)’a geçti.

Takas edilen Kaymakamlıkk lojmanları

LOJMANLARIN TAKAS EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Antalya YİKOB Başkanı da olan Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli tarafından yürütüldüğü öğrenilen çalışmalar kapsamında Kaş’taki lojmanların takas edilmesi kararlaştırıldı. Ardından ise Kaş Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan ve 1289 metrekare büyüklüğe sahip 193 ada/3 parseldeki iki adet lüks villa ile takas edilmesi gündeme gelen Kaymakamlık lojmanları için çalışma başlatıldı.

İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI ANTALYA YİKOB’UN KARARINA BIRAKTI

Bu iş için gündeme gelen Kıvanç Bülent Kuzay adlı mülk sahibinin villalarında yapılan deprem analizinin ardından konut olarak kullanıma uygun bulunan yapıların kaymakamlık lojmanları ile takas edilmesi için Antalya YİKOB tarafından İç İşleri Bakanlığı’na 3 Haziran 2020 tarihinde görüş soruldu. İki gün sonra görüş bildiren İç İşleri Bakanlığı, 5 Haziran 2020 tarihli yanıtında, takas işlemlerinin yapılması konusunda Antalya YİKOB’un ilgili birimlerinin karar vermesinin uygun olacağını belirtti.

KAYMAKAMLIK KONUTUNA 8, VİLLALARA 6.8 MİLYON DEĞER BİÇİLDİ

Bunun üzerine takas edilecek taşınmazların değerinin tespit edilmesi amacıyla Antalya YİKOB yetkilileri ile villaların sahibi olan Kıvanç Bülent Kuzay arasında bir sözleşme imzalandı. 2 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre taşınmazların komisyon tarafından tespit edilecek bedel üzerinden takas edilmesi kararlaştırıldı. Antalya Emlakçılar Odası ve Kumluca Ticaret Odası’na her iki taşınmaz için de değer tespiti yaptırıldı. Ardından oluşturulan komisyon, Çukurbağ Yarımadasında bulunan ve her biri 260’ar metrekare kullanım alanına sahip olan iki villa ve arazisi için 6.807.410 TL değer biçti. Kaş Kaymakamlığının kullandığı kaymakam evi ve 3 katlı lojman için ise 8.069.943,75 TL değer biçildi.

ÖNCE 12 MİLYON LİRA TEKLİF VERDİ,  SONRA TEKLİFİ GERİ ÇEKTİ

Ancak kaymakamlık konutunun takas edileceği ilçede konuşulmaya başlayınca Kaşlı bir iş insanı olan Ş.Y, 4 Ağustos 2020 tarihinde Noter kanalıyla Antalya YİKOB’a başvurarak kaymakamlık konutu ile lojmanı satın almak istediğini bildirdi. Lojmanlar için 12 milyon lira teklif eden Ş.Y, söz konusu taşınmazları doğrudan satış ile ya da eşdeğerde konut takası ile alabileceğini ayrıca doğrudan satış olması durumunda tüm masrafları da karşılayacağını belirtti. Ancak bu başvurudan yaklaşık iki hafta sonra Ş.Y’nin bu teklifini geri çektiği ve bununla ilgili Antalya YİKOB’a Noter kanalıyla yeni bir ihbarname daha gönderdiği öne sürüldü.

TAKAS İÇİN 30 TEMMUZ’DA TOPLANTI YAPILDI

Antalya YİKOB yetkilileri ise komisyonun belirlediği bedeller üzerinden kaymakam evi ile 6 daireden oluşan lojman binasının yarımadadaki iki villa ile takas işlemini gerçekleştirmek için 30 Temmuz 2020 tarihinde bir toplantı yaptı. İddiaya göre bu toplantıda anlaşma sağlanamadığı için takas işlemi 21 Ağustos’ta gerçekleştirilen toplantıda gerçekleşti.

LOJMANLA TAKAS EDİLEN İKİ LÜKS VİLLADA 468 BİN LİRALIK TADİLAT YAPILACAK

Takas işleminin ardından ise Kaş Kaymakamlığının yeni konutu olacak iki ayrı villanın tadilatı için 18 Kasım 2020 tarihinde EKAP üzerinden tadilat ihalesi açıldı. 11 Aralık 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile iki villanın tadilat işi 468 bin TL sözleşme bedeli ile özel bir firmaya verilirken tadilat çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

BİR KAMU ÇALIŞANI KOMİSYONDA GÖREV ALMAYI OLMAYI KABUL ETMEDİ

Sessiz sedasız yürütülen takas çalışmaları sırasında Antalya YİKOB’un değer tespit komisyonunda yer alması için görevlendirdiği bir teknik personelin söz konusu takas için oluşturulan komisyonda yer almak istemediği için görev yazısını almaktan imtina ederek imza atmadığı öne sürüldü.

TAKAS İŞLEMİNDEN SONRA KAYMAKAMLIK LOJMANI 12 MİLYON TEKLİF EDEN KİŞİYE SATILDI

Edindiğimiz bilgiye göre takas konusu gündeme geldiği dönemde Kaymakamlık lojmanı için 12 milyon lira teklif sunan ancak daha sonra bu teklifi geri çeken iş insanı Ş.Y’nin, takas işleminin ardından villaların sahibi ile anlaşarak Kaymakamlık lojmanı ve arazisini tespit edilen değer üzerinden satın aldığı öne sürüldü. Kamuya ait taşınmazlar ile iki villanın bedeli arasındaki farkın ise nakit olarak ödendiği kaydedildi. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz yerel kaynaklar, lojman binasının olduğu arazide ne tür bir yapılaşmaya gidileceği konusunda henüz netlik kazanmadığını belirtiyor.

TAKAS EDİLEN İKİ VİLLANIN SAHİBİ CHP’Lİ BELEDİYE ŞİRKETİNİN YÖNETİCİSİ ÇIKTI

Kaş’ta 8 milyon lira değer biçilen ancak bir başka girişimci tarafından 12 milyon lira teklif edilen Kaymakamlık lojmanları ile 6.8 milyon lira değer biçilen villaları takas edilen Kıvanç Bülent Kuzay, CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ALDAŞ A.Ş’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Kuzay, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yaptığı ALDAŞ’ın genel müdürlüğüne Mayıs 2019’da atanmıştı.

VİLLALARDA TADİLAT ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Kaş Kaymakamlığı konutu olarak kullanılması düşünülen villalarda henüz tadilat çalışmaları sürdüğü için ne zaman taşınılacağı konusunda kesin bir bilgi yok. Ancak kurum personelinin oturduğu 6 dairelik lojman ise bir süre önce boşaltıldığı öğrenildi.

YİKOB ÖNCELİKLE KAMU PERSONELİNİN KONUT SORUNUNA ÇÖZÜM ÜRETMELİYDİ

Covid-19 pandemisi sürecinde mesafeli tatilin önem kazanmasıyla birlikte villa ve apart turizminin öne çıktığı Kaş’ta görev yapan kamu personelinin oturacak konut bulmakta zorlandığı belirtiliyor. Sınırlı sayıdaki konutun aparta dönüştürülerek tatilcilere kiralandığı ilçede ev kiraları 3 bin ila 6 bin lira arasında değişiyor. Kamu personelinin konut sorunuyla boğuştuğu ilçede Antalya YİKOB tarafından yürütülen çalışmayla kaymakamlık lojmanı ile iki ayrı villanın takas edilmesi eleştiri konusu oldu. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz ilçe halkı, bir kamu kuruluşu olan Antalya YİKOB’un öncelikle kamu personelinin konut sorununa çözüm üretecek projeler geliştirmesi gerekirken villa takası yapmasının doğru olmadığını dile getiriyor.

 

2487630cookie-checkKaş’taki Kaymakamlık lojmanı iki lüks villa ile takas edildi!
Önceki haberDoç. Dr. Elbek: Aşıdaki adaletsizlik ‘ahlaki çöküntü’ değil, kapitalizmin ta kendisi
Sonraki haberServeti neden ve nasıl vergilendirmeliyiz?(VI)
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.