Kavala’dan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi

Gezi Davasında verilen beraat kararının artından, serbest bırakılmadan 15 Temmuz soruşturması gerekçe gösterilerek tekrar tutuklanan insan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala avukatları aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandığını dile getiren Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğu iddiasının, Gezi Protestolarını planladığı ve organize ettiği iddiasından çok daha mantıksız olduğunu söyledi.

Tutuklanmasının yoğun bir art niyetin göstergesi olduğu söyleyen Kavala açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Üzerimdeki suçlamalar çürütülmüştü”

“Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır.

“Ben, Gezi Davası’ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.

“Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası Emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü.

“Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi Protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir.

“Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.”

Ne olmuştu?

Gezi davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde 840 gün tutulan Osman Kavala’nın, Salı günü İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliyesine hükmedilmiş, kararın ardından Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması gerekçe gösterilerek gözaltı kararı çıkartılmıştı. 24 saatlik gözaltı süresi dolan Kavala savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce yeniden tutuklanmıştı.

Tutuklanma kararında, Kavala hakkında 15 Temmuz darbe teşebbüsünün karar sürecine katılmış olabileceğine dair kuvvetli suç şüphesi olduğu ifade edilmiş, tutuklanma gerekçesinde 15 Temmuz darbe girişimi dosyası kapsamında “şüpheli” sıfatıyla arandığı ifade edilen Hanri Barkey ile iletişimde olması ve “kaçma şüphesi” yer almıştı.

Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen bu karar öncesinde Kavala’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca aynı dosyadan 11 Ekim 2019’da “Tutuklama tedbiri ölçülü değil” denilerek resen tahliye edildiği ortaya çıkmıştı.

2388330cookie-checkKavala’dan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.